-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ اسفند ۹, چهارشنبه

طالب با خلیلی مذاکره نمی کند/ طرف طالب طالبان حکومت است

فیض الله جلال استاد دانشگاه در برنامه «نگرش» گفت:
رهبران حکومت اراده ای برای صلح ندارند و افزود: این دو نفری که اداره کشور را به دست دارند هم اشرف غنی و هم اتمر این ها باوری به صلح ندارند. عبدالله هم نامش در لیست حکومت هست اما نفر پنجاهم هم محسوب نمی شود. اتمر کسی است که به تمام سفرهای خارجی می رود و گرداننده اصلی حکومت بعد از اشرف غنی محسوب می شود و در راس سه وزارت هم قرار دارد و چنان این سه وزیر را بیچاره ساخته است که هم وزیر دفاع را و هم وزیر داخله را و هم وزیر امنیت را که روزی پنج شش دفعه باید به شورای امنیت بروند و امر و هدایت بگیرند. این ها اراده ای برای صلح ندارند. این ها تصمیم دارند که ابتدا در وجود طالبان و سپس در وجود داعش مخالفین خود را نیست و نابود کنند  و راه را برای حکومت تک قومی و تک گروهی، هموار بسازند. آن ها بر این اندیشه هستند که این مخالفینی که وجود دارد موانعی که در پیش روی ما وجود دارد این موانع را ما می توانیم توسط طالبان از بین ببریم. این موانع را می توانیم توسط داعش از بین ببریم و خردشان کنیم و بعد از آن یک حکومت چند صد ساله ایجاد کنیم و به آرامی حکومت کنیم.
جلال، می گوید که طالبان با شورای صلح مذاکره نخواهند کرد گفت:
این ها آمادگی دارند که از میهمانان نشست پذیرایی کنند اما می خواهم بگویم که طالبان با آقای خلیلی مذاکره نمی کنند چرا که وی هزاره است و طالبان دشمنان هزاره و شیعه در افغانستان هستند. همچنین طالبان با وزارت داخله و خارجه هم حرف نمی زند. هر حرفی که دارد با شورای امنیت است. سفر اتمر به عربستان سعودی نشان می دهد که کار وزارت خارجه را وی می کند. بر سر وزیر خارجه اعتماد ندارد. سفر اتمر به آمریکا نشان می دهد که چقدر مورد توجه آمریکایی ها کارهای وی صورت گرفته است. انتقال داعش به شمال و انداختن مساله قومیت در شناسنامه ها نقشه است. نقشه ای که هرج و مرج ها و اختلافات و ناامنی ها را بیشتر کند. باید به اشرف غنی گفت، آفرین خوب نقشه ها را بازی می کنی.