-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ بهمن ۱۸, چهارشنبه

جمیز ماتیس: ما احساس امپراتوری نداریم تا افغانستان را فتح کنیم


کم کم نگرانی ها از بابت خطرات در «گورستان امپراتوری» ها دو باره بیدار شده است.


به گزارش واشنگتن اگزامایر، وزیردفاع امریکا درمحضر قانون گزاران آن کشور گفت که افغانستان شاید «گورستان امپراتوری» ها به شمار آید اما امریکا هیچ جاه طلبی امپریالیستی درآن کشور ندارد. ماتیس درنشست کمیته خددمات مسلح ضمن دفاع استراتیژی امریکا درافغانستان در پاسخ به سخنان والتر جونز بیان کرد که گفته بود این کشور به قبرستان امپراتوری شهره است.  
والترجونز دریک ایمیلی که به ماتیس ارسال داشته از وی پرسیده ست که آیا او با این ارزیابی جنرال چاک کرولاک فرمانده بازنشسته نیروی دریایی موافق است؟ که « بسیاری ها تلاش کرده اند تا افغانستان را فتح کنند اما تا کنون هیچ نیرویی قادر به این کار نشده است. ما هم به فهرست کشورهایی اضافه شده ایم که چنین تلاش ناکامی را انجام داده اند.
جمیزماتیس درجواب گفت: هرگاه ما احساس می کردیم یک قدرت امپراتوری هستیم و قصد تسخیرافغانستان را در سر می پروراندیم، من با اظهارات شما صد درصد موافق می بودم. آن چه ما در افغانستان به منظور جلب رضایت مردم امریکا انجام می دهیم آن است تا اطمینان یابیم که یک حادثه 9/11 سپتامبر دیگر اتفاق نخواهد افتاد.