-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ بهمن ۲۵, چهارشنبه

چرا هواپیمای آنتونوف روسیه سقوط کرد؟

با تحلیل داده‌های اولیه سرعت، ارتفاع و نحوه تغییر آنها در این هواپیما نکته عجیبی وجود دارد.
 
 

 
 
شاهدان عینی به رسانه‌های محلی روسیه گفتند که موتورهای جت این هواپیما پیش از سقوط آتش گرفته بودند.
نمونه دی‌ان‌ای اعضای خانواده قربانیان برای تشخیص هویت اجساد گرفته شده است.
به گزارش خبرگزاری تاس، یک کودک و دو نوجوان درمیان قربانیان حادثه سقوط این هواپیما هستند
هواپیمای آنتونوف ۱۴۸ از فرودگاه «دامادیدووا» شهر مسکو عازم شهر اورسک در جنوب غربی روسیه بود.
خطای انسانی، اشکال فنی یا شرایط بد آب و هوایی؟
خلبان این هواپیما با نزدیک به ۵ هزار ساعت پرواز خلبانی با تجربه محسوب می‌شده است. آندره کراسنوپوروف، خلبان و مدرس پرواز در گفتگو با خبرنگار یورونیوز در روسیه احتمال پدیده «آیسینگ» در موتور جت یا روی هواپیما را مطرح کرده و می‌گوید: «با تحلیل داده‌های اولیه سرعت، ارتفاع و نحوه تغییر آنها در این هواپیما نکته عجیبی وجود دارد. این هواپیما پس از ۲ هزار متر اوج گرفتن ناگهان به ۱۵۰۰ متری ارتفاع کم می‌کند؛ در حالی که سرعتش ۶۰۰ تا ۶۵۰ کیلومتر در ساعت است؛ و بعد دوباره اوج می‌گیرد. این نشان می‌دهد که اشکالی وجود داشته و خلبان چیزی را امتحان می‌کرده است. ممکن است پدیده آیسینگ بوده باشد. ما آیسینگ (یخ‌زدگی بدنه یا موتور هواپیما) معمولی و شدید داریم و در صورت شدید بودن این پدیده، مقداری زیادی یخ روی هواپیما بسته می‌شود که تعادل هواپیما را بر هم می‌زند. قطعات بزرگ یخ حتی می‌توانند به موتور وارد شوند و آن‌ را متوقف کنند.»
این مدرس پرواز درباره دلیل اوج گرفتن مجدد هواپیما در عرض دو دقیقه پس از بلند شدن می‌گوید که به احتمال زیاد خلبان قصد داشته است تا با عبور از ابرها و از بین بردن یخ‌ها، هواپیما را در معرض نور خورشید قرار دهد. آندره کراسنوپوروف می‌گوید: «وقتی که ارتفاع کم می کنیم سرعت باد به‌ شکل چشمگیری افزایش پیدا می‌کند. اما در این مورد هواپیما خیلی ناگهانی ارتفاع و سرعت کم می کند. این بدان معنا است که هواپیما بدون هیچ‌گونه کنترلی از سوی خلبان سقوط می‌کرده است.»