-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ اسفند ۴, جمعه

صلح جنرال دوستم معنای ضمنی اش ائتلاف با طالبان نیست؟

درهمین حال به گزارش خبرگزاری تاس روسیه، رایزنی های فشرده بین ازبکستان و روسیه برسر اوضاع افغانستان در دست انجام است.جنرال دوستم که خود از دست ارگ نشینان در تبعید ترکیه است چطور به عوض اولویت اصلی (جورآمد با دولت کابل)، از صلح با طالبان سخن زده است؟
 

جنگ افغانستان خم وپیچ های غافلگیر کننده ای دارد. بارها کاسه راسته، چپه شده است.
آیا این همان بازی با ورق صلح است که به تازه گی از سوی روسیه و پاکستان به میدان کشیده شده است؟
 
اگر رخ دیگر گفتار جنرال را تحلیل کنیم ممکن است این نتیجه به دست آید که صلح جنرال با طالبان در واقع ائتلاف با طالبان برای مبارزه با دولت کابل است. یک همسویی مشترک بین طالبان شاخه روسیه، ایران و پاکستان با «شورای نجات افغانستان» به میان آمده است. در همین حال فشار کرملین بر ناتو و امریکایی ها نیز در حال افزایش است.
دولت روسیه یک بار دیگر امریکا را به حمایت و استقرار نیروهای داعش در شمال افغانستان متهم کرد. سرگی لاوروف وزیرخارجه روسیه در دیدار با خواجه آصف همتای پاکستانی خویش اظهار داشت که روسیه هنوز هم چشم انتظار پاسخ به سوالاتی است که قبلن درباره کمک رسانی به داعش از سوی امریکا مطرح بوده و این سوالات اساسا از سوی برخی مقامات رسمی حکومتی در ولایات افغانستان مطرح شده است.
وی گفته است که چرخبال های ناشناسی که در شمال افغانستان درمناطق شورشیان فرود می آیند به احتمال زیاد همان چرخبال هایی است که ناتو از آن استفاده می کند. وی گفت که هیچ یک تا کنون به چنین سوالات ما پاسخ نداده است.

درهمین حال به گزارش خبرگزاری تاس روسیه، رایزنی های فشرده بین ازبکستان و روسیه برسر اوضاع افغانستان در دست انجام است. دو طرف مانند امریکا از «تلاش های بین المللی برای کمک به پروسه آشتی ملی» درافغانستان سخن می زنند.