-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ فروردین ۷, سه‌شنبه

زنان عربستان در راه وداع با حجاب اجباری


به نوشته "اشپیگل"، مسلمانان متعصب و افراطی مات و مبهوت مانده‌اند و فریاد "موهایت را بپوشان" دیگر کارگر نیست.
گزارش نشریه اشپیگل حاکی از آن است که زنان پایتخت عربستان سعودی عباهای سیاه و بلند را کنار گذاشته و با مانتوهای رنگی در خیابان‌ها دیده می‌شوند. سخنان ولیعهد این کشور راهگشای تحولی اجتماعی برای زنان سعودی بوده است.

به گزارش رادیو آلمان، خبرنگار "اشپیگل" برخی از زنان در جده و ریاض با مانتوهای رنگارنگ به جای "عبایه" و پوشش سیاه‌رنگ در خیابان‌ها و فروشگاه‌ها ظاهر می‌شوند.

به گفته "اشپیگل" این تحول مرهون گفتارهای ملک محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی است. او هفته گذشته در مصاحبه با فرستنده سی‌ان‌ان گفت که خواستار پوششی "متین و محترم" برای زنان کشورش است. او توضیح داد که چنین پوششی "نباید عبایه [عبای زنانه] یا چادر سیاه باشد".

بنا به گزارش خبرنگار "اشپیگل" اکنون زنان سعودی در خیابان معروف "تحلیه" در ریاض موهای بلند خود را به نمایش می‌گذارند و برخی از آن‌ها با دوستان و همکاران مرد بر سر یک میز می‌نشینند. آنها عبایی را که به طور معمول به زمین می‌رسد باز می‌گذارند و در نتیجه می‌شود شلوار جینی را که زیر آن پوشیده‌اند مشاهده کرد.

به نوشته "اشپیگل"، مسلمانان متعصب و افراطی مات و مبهوت مانده‌اند و فریاد "موهایت را بپوشان" دیگر کارگر نیست. دستور پلیس مذهبی یا ناظران شرعی دیگر کارساز نیست و این در حالیست که تا همین چند وقت پیش مأموران پلیس زنانی که حجاب اجباری را رعایت نمی‌کردند دستگیر می‌کردند و به پاسگاه می‌بردند یا تحویل "قیم" آنها می‌دادند که پدر یا همسر آنهاست.

حال اما به گفته خبرنگار "اشپیگل" کسی جرأت نمی‌کند خلاف خواست ولیعهد سعودی عمل کند. محمد بن سلمان را "موتور اصلاحات عربستان" می‌خوانند و آنچه امروز در خیابان تحلیه در ریاض دیده می‌شود می‌تواند نمونه‌ای از آینده شهرهای عربستان باشد. برخی از مردم می‌گویند: «یک سال بگذرد، و بعد خلاص! دیگر قال عبایه کنده شده است.»

گزارشگر "اشپیگل" معتقد است که مدتها طول خواهد کشید تا عربستان سعودی، همان‌گونه که دولت آن اعلام کرده، به کشوری میانه‌رو تبدیل شود، اما تحول شروع شده و بازگشت‌ناپذیر است.