-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ فروردین ۹, پنجشنبه

تعریف ستالین از ملت یا هویت تاجیک


اشاره: این گفتار ظاهراً در جریان جنگ جهانی دوم از زبان ستالین شنیده شده، درآن جنگ به یک روایت، چهارصد هزار تاجک در نبرد با ارتش نازی جان باختند.آغاز سخن ستالین (یوسف آهنین): "من می خواهم چند کلمه درمورد تاجیک ها سخن بگویم. تاجیک ها یک مردم و یا خلق بخصوص و بی همتایی اند اینها نه ازبک نه قزاق و نه هم قرقیز اند تاجیکان مردمان باستانی آسیای مرکزی اند.

تاجیکان یعنی به معنی حامل تاج یا دارنده تاج همان طوری که از طرف ایرانیان این نام توجیه شده است. از تمامی مسلمان های غیر روس که در قلمرو اتحاد شوروی زندگی می کنند تاجیک ها یگانه ملتی اند که غیر ترکتبار اند - ایرانی هستند. تاجیکان مردمانی اند که افتخار بهترین شاعران بزرگ و روشنفکر چون فردوسی، خیام، رودکی و... را دارند که در دامان این خلق با فرهنگ تولد و بزرگ گردیده است.

شما این را باید بدانید که تاجیک ها با این سنت و فرهنگ دیرینه خویش دارایی طبعیت خاص و زیبای هنری درموسیقی رقص و آواز برخوردار هستند. بعضی اوقات رفیق های روس ما اشتباه می کنند و یکی را با دیگر مخلوط می کنند: تاجیک ها را با ازبک ها و ازبک ها را با ترکمن ها، ارمنی را با گرجی و این کار درستی نیست درحالی که تاجیکان مردمانی به خصوص اند که دارای فرهنگ عالی باستان قدیم اند که در شرایط موجود نهایت آینده درخشان در اتحاد شوروی دارند.

مردم اتحاد شوروی در مجموع در این مورد با مردم باید همکاری همه جانبه نماید. من می خواهم هنر ایشان جهان گیر شود و رونق یابد. من این تست پیک (قدح) را به خاطر هر چه بیشتر شکوفایی هنر و فرهنگ تاجیکان و ملت تاجیک برمی دارم تا باشد ما "مسکویی ها" همه وقت کوشش کنیم در صدد رفع مشکلات و ضروریات این ها بوده باشیم".

کرملین 22 آوریل 1941

یادداشت: این محفل در داخل قصر کرملین در حضور ستالین؛ ماکسیم گورکی شاعر و ادیب تاجیکستان، صدرالدین عینی و ده ها سیاستمدار وشاعر شوروری بخاطر تجلیل از فرهنگ و هنر غنایی مردم تاجیک دایر گردیده بود.

ژوزف (یوسف) ویساریوانوویچ جوگاشویلی یا جوزیف ستالین
برگران: عطا صفوی