-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ اسفند ۱۳, یکشنبه

بیان قدرت جدید نظامی روسیه در گزارش پوتین

جهان تک قطبی

به پایان خط رسیده است

یونگه ولت و راشا تودی – ترجمه و تدوین رضا نافعی
 

 
بنا به گفته پرزیدنت پوتین، روسیه، موشک بکلی تازه ای تولید کرده که هیچ یک از چترهای ضد موشکی امریکا قادر به خنثی کردن آنها نیستند.
پوتین در پایان دو ساعت سخنرانی و گزارش خود به مجمع ملی روسیه که در آن نمایندگان دو پارلمان روسیه نیز حضور داشتند گفت که راکت های جدید مجهز به یک راکتور هسته ای داخلی  هستند که آنها را عملا  قادر به طی مسافت های  نامحدود می سازد. این موشکها در عین حال هم دارای قدرت مانور موشک های کروز هستند و هم قارد به پرواز در ارتفاعات بسیار کم ،  چنان که مسیر آن ها  برای هیچ راداری قابل تشخیص و تعقیب نیست . این موشک ها تابع قوانین بالستیک نیستند و از این روی مسیر پرواز آنها برای دشمن قابل پیش بینی نیست. این  سلاح تازه در پایان سال 2017   آزمون های گوناگون را با موفقیت از سر گذراند. این موشک بر تمام  سامانه های  ضد موشکی موجود فائق آمده و هیچکدام نتوانسته اند بر آن چیره شوند.
پوتین گفت در حال حاضر هیچکس در جهان چنین سامانه ای در اختیار ندارد. البته دیگران هم روزی به نظیر آن دست خواهند یافت، اما تا آنزمان مطمئنا جوانان ما به دست آوردهای  تازه ای  خواهند رسید. پوتین قبل از بیان این نکته ایالات متحده  را مورد سرزنش قرار داد که  در سال 2002 توافقنامه ABM منعقده در سال  1972  را، که هدف آن  محدود ساختن تولید سامانه های ضد موشکی بود لغو  کرد و اجرای  آن را متوقف ساخت.
واشنگتن از آن زمان دست به محاصره روسیه زده  است. روسیه تلاش کرد تا واشنگتن را به  ماندن  در قرار داد  ABM  برانگیزد، اما این تلاش روسیه با سوء تعبیر روبرو شد و حمل بر ضعف روسیه گشت. پوتین در دنبال سخنان خود تاکید کرد که تمام سلاحهای جدید روسیه خصلت دفاعی دارند و هیچ یک از آنها برای مقاصد تهاجمی و تجاوزی مورد استفاده قرار نخواهند گرفت. افزون بر این تمام پیشنهادهای پیشین روسیه نیز کماکان معتبر باقی خواهند ماند.
بطور کلی پوتین نوسازی نیروهای مسلح روسیه را در سالهای اخیر مثبت ارزیابی کرد. او گفت  روسیه در سالهای اخیر 80موشک بالستیک قاره پیمایِ  زمین پایه، بیش از100 موشاک بالستیک قاره پیما از نوع  دریاپایه  و همچنین 300 مدل سلاحهای متعارفی و بسیار مدرن را راه اندازی کرده است. 95تا 100 در صد از گروههای نظامی روسیه هم اکنون به این  سلاح ها مجهز هستند. در عین حال سیستم هشدار زودهنگامِ خطرِ روسیه که پس از فروپاشی  اتحاد شوروی  دچار اختلال های بسیار و حفره های بی حفاظ  فراوان بر صفحه رادار  شده بود باردیگر کامل و کارآمد شده است.
پوتین پس از اعلام این اطلاعات به بیان مسائل داخلی روسیه  و پیشنهاد هائی برای برطرف ساختن آنها پرداخت.