-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ اسفند ۲۸, دوشنبه

روزنامه پاکستانی: جنگ افغانستان درحال اختتام است!

مقاله ای نشر شده، به طور اوریجینل فشرده ای از نظریات آی اس آی است.

روزنامه پاکستان تودی درتازه ترین مقاله نوشته است که حرکات دانه ها در شطرنج افغانستان- پاکستان نشان می دهد که این بازی به نقطه پایان نزدیک می شود.


نویسنده استدلال کرده که دیدار تعجب انگیز جیمز ماتیس از افغانستان و تکرار درخواست از طالبان برای مذاکره، نشست سری ناصر جنجوا مشاور امنیت ملی پاکستان از کابل، دیدار نیم ساعته نخست وزیر پاکستان با مایک پنس مشاور امنیت ملی ترمپ در واشنگتن و پیشنهاد دکتر غنی برای  «مذاکره دولت با دولت» همه گواه برآنند که جنگ افغانستان به پایان خود نزدیک می شود، به ویژه که نقش پاکستان هم در آوردن طالبان به میز مذاکره، امری ویژه است و به این حساب همه می دانند که نشانه های یک راه حل نهایی نمودار شده است.

کابل وامریکا درابتداء تمایلی به مذاکره نداشتند اما وقتی قادر نشدند که حاکمیت دولتی را فراتر از کابل گسترش دهند، اکنون برای پایان جنگ هیچ راه دیگری جز مذاکره ندارند.


نویسنده دلیل اهمیت نقش پاکستان را درین می داند که طالبان هم اکنون یک چهارم افغانستان را زیر فرمان خود دارند و هرچند درک می کنند که بخت گرفتن کابل را هرگزبه دست نمی آورند، به جنگ ادامه می دهند و سطح تلفات همچنان بالا می رود. همچنان آن ها با حضور امریکا و قانون اساسی افغانستان هم مشکل دارند.


با این حال به قول روزنامه پاکستان تودی، مشکل پاکستان درین رابطه آن است که پایگاه های تحریک طالبان پاکستان در داخل افغانستان قرار دارد. این جاست که راه حل مساله افغانستان با دیوار برخورد می کند.


امریکایی ها حاضر به کمک اند مگر اولتر می خواهند که پاکستان به شبکه حقانی اقدام کند. چقدر دشوار خواهد بود که هر جانب قضیه درموقعیت مشابهی قرار داشته باشند؟
راه حل مساله افغانستان پیچیده است. پاکستان درنخستین گام می تواند پلانی را روی دست گیرد تا قلمرو خودش را تصفیه کند، افغانستان تحریک طالبان پاکستان را از خاک خود اخراج کند و طالبان افغان با حکومت کابل به میز مذاکره بنشینند و امریکایی ها هم از منطقه بیرون بروند.