-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ اردیبهشت ۵, چهارشنبه

هند سلاح های کهنه خود را هدیه می دهد


دولت هند از نیروهای مسلح این کشور درخواست کرده است فهرستی از سلاح های دست دوم و قدیمی را برای هدیه به کشورهای دوست ، تهیه کند.به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه 'ایندین اکسپرس' ، مقامات هندی گفتند تعدادی از کشورهای دوست از دهلی نو درخواست کرده اند تا سلاح و جنگ افزار های دست دوم را به عنوان هدیه در اختیار آنها قرار دهد.
دولت هند امیدوار است با اینکار بتواند زمینه را در این کشورها برای صادرات تجهیزات نظامی جدید ساخت خود فراهم کند.
اما برخی فرماندهان ارشد ارتش هند با این تصمیم مخالفت کرده و اعلام کرده اند تعداد زیادی از این تجهیزات نظامی هند که در فهرست سلاح قدیمی و از کار افتاده قرار گرفته اند هم اکنون به دلیل کمبود بودجه مورد استفاده نیروهای هندی هستند.
منابع هندی اعلام کردند تجهیزات در نظر گرفته شده شامل توپخانه، وسایل نقلیه زرهی، بالگرد ها ، وسایل نقلیه گشت دریایی و سیستم های رادار که منسوخ شده یا نزدیک به منسوخ شدن هستند.
پیش از این هند بالگرد های دست دوم می 25 را به افغانستان هدیه داد.
نیروی هوایی هند اعلام کرده است هم اکنون هیچ بالگرد دست دوم قابل هدیه دادن در اختیار ندارد؛ چون خود هنوز هم در حال استفاده از موشک های پچورا است که از چهل سال پیش در خدمت نیروی هوایی هند است اما اکنون در فهرست سلاح قدیمی و خارج از رده قرار گرفته اند.
فرماندهان نیروی هوایی می گویند به دلیل کاهش بودجه نیروی هوایی هند در سال جاری، امکان جایگزین کردن این موشک ها با نوع به روز شده وجود ندارد.
چندی پیش معاون ارتش هند در گزارش خود به پارلمان این کشور اعلام کرد 68 درصد از تجهیزات نظامی هند قدیمی هستند و هیچ بودجه ای برای جایگزین کردن آنها درنظر گرفته نشده است.
این درحالی است که نارندرا مودی نخست وزیر هند به دنبال مدرن سازی ارتش هند با بودجه ای معادل 250 میلیارد دلار بوده است.
دولت هند همچنین می خواهد شرکت های داخلی نظامی هند نیز در امر نو سازی ارتش هند نقش داشته باشند بنابراین وی از شرکت های خارجی نظامی درخواست کرده است تا تجهیزات خود را در داخل هند تولید کنند.
دولت هند اعلام کرده است که قصد دارد تا سال 2019 صادرات تجهیزات نظامی را به دو میلیارد دلار افزایش دهد.
بر اساس گزارش موسسه تحقیقات بین المللی صلح استکهلم واردات سلاح هند در سال های 2007 تا 2011 و 2012 تا 2016، 43 درصد افزایش یافته است و در چهار سال گذشته واردات سلاح هند از کشور های همسایه خود مانند پاکستان و چین بسیار بیشتر بوده است.