-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ اردیبهشت ۵, چهارشنبه

ظهور کلاه سفید های میرغضب در پنجشیر

خونتای طالب و حزب التحریر در پنجشیر سر بر آورد.گزارش های اولیه از پنجشیر حاکی اند که نخستین دسته از طالبان وابسته به حزب التحریر و دیگر شبکه های وابسته به مدارس کراچی واکوره ختک پشاور، در یگانه جادۀ عمومی پنجشیر ظاهر شده اند.

مراکز اصلی دسته جات طالب و حزب التحریر به همکاری حلقاتی که به خرید و فروش و ترانزیت مواد مخدر درگیر اند، در ده سال اخیر در مدرسه های منطقه شصت، بازارک، رخه و عنابه شکل گرفته اند.

در چهار سال پیش، نخستین دسته از تروریست ها موفق شده بودند که عملیات انتحاری بزرگی را بر مقر ولایت اجرا کنند. مقارن هفت سال پیش از آن،  یکی از مولوی های وارد شده از مدرسه کراچی به نام احمد خان که همسری از کشمیر با خود آورده بود،  در روستای پارنده مستقر شده و هسته های اصلی افراط گرایان را از جمع افراد بیکار و سرخورده تاسیس کرده بود.

 نفرات احمد خان یک رشته حملات تخریبی از جمله بم گذاری درخانه امرالله صالح را سازماندهی کردند. هرچند وی از سوی امنیت ملی به دام افتاد اما همدوسیه وی به نام ملا آغامیر رها شده بود. درسال 2015 با آمدن انجنیر عارف سروری به مقام ولایت پنجشیر، نخستین دسته عملیاتی افراط گرایان از مناطق آبدره، دره عبدالله خیل، فروبل، کوه تلخانه و باغ سرخ گرفتار شده و ساختار تشکیلاتی آنان متلاشی گشته بود.

اینک، همزمان با اوضاع به هم ریخته در شمال و حوزه کاپیسا، دسته جات نیابتی دو باره تجدید قوا کرده و این طور به نظر می رسد که در نوبت کنونی عملیات علنی خود را اعلام کرده اند. با تشدید تقابل منطقه ای، ظاهراً دره استراتیژیک پنجشیر در مرکز توجه بازیگران خارجی قرار دارد. حتی گزارش هایی وجود دارد که دسته جات وارد شده به پنجشیر قصد دارند عملیات شان را از تصرف خانه ها و کاخ گونه های مقامات کابل نشین شروع کنند. آنانی که از نام پنجشیر و مقاومت تاریخی مردم با محوریت شادروان احمد شاه مسعود به مدارج دنیایی فراز آمده اند؛ دم نقد، نسبت به بذرهایی فراموشی که افشانده اند، سکوت پیشه کرده اند. خشم وخروش خیابانی عناصر وابسته به تروریزم ممکن است در مرحله اول خاموش ساخته شود؛ اما این شبکه برای خاموش ماندن ساخته نشده است.