-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ اردیبهشت ۲, یکشنبه

اعتراض وزیرخارجه ایران به دولت کابل

پیام ایران به کابل: درخشکی وکم آبی با ما شریک باشید!
صدای پای جنگ آب، به گوش می رسد...
به گزارش شهروند، افغانستان سال هاست هیرمند را از سیستان وبلوچستان دریغ می کند و امسال اوضاع خشکسالی وخیم تر است، آن قدر که حالا مذاکرات جدی وزیر امور خارجه با افغانستان کلید خورده است.

مدت ها بود که افغانستان با احداث سدهای متعدد حقابه ایران را نمی داد و تنها آبی که از هیرمند به مردم جنوب غرب کشور ما می رسید، آب رودخانه سه ماه بهار بود که از هیرمند سرریز می شد. حالا کار به جایی رسیده که از همان سه ماه بهار هم آبی به سیستان وبلوچستان نمی رسد و سیستان وبلوچستان آب ندارد.

دیروز در این باره وزیر نیرو با اشاره به پیگیری وضع رود هیرمند از سوی وزارت خارجه، از ارسال یادداشت اعتراضی ظریف به مقامات افغانستان خبر داد و گفت:
 امیدواریم همکاران ما در افغانستان به این موضوع توجه کنند و همان گونه که در بقیه شرایط، آسایش و رفاه، سختی و مضیقه را با یکدیگر تقسیم می کنیم، کم آبی و خشکی را نیز شریک باشیم و در سیستان و بلوچستان نیز بتوانیم از آب موجود استفاده کنیم.

به گفته اردکانیان، با دکتر ظریف در این خصوص گفت و گویی انجام شده و ایشان هم اطلاع دادند که یک یادداشت اعتراض به مقامات مسئول کشور افغانستان ارسال شده است.

او خاطرنشان کرد: قاعده بر این است که براساس معاهده ای که بین ایران و افغانستان وجود دارد، حتی در سال های خشک و کم آب بتوانیم درصدی از آن رقم مندرج در معاهده را دریافت کنیم که مبنای این رقم، سال نرمال و طبیعی است.

وزیر نیرو در این باره تأکید کرده است: مکانیزمی برای تعیین درصد وجود دارد و یک کمیساریای مشترک براساس معاهده بین طرف های ایرانی و افغانستانی درحال پیگیری این موضوع است.