-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ اردیبهشت ۵, چهارشنبه

ایران چی خواهد کرد؟

اگر معاهده موسوم به «برجام» از سوی کاخ سفید یک جانبه لغو شود؟

پس از آن همه تبلیغ و ضد تبلیغ علیه مذاکرات اتمی و توافقنامه اتمی موسوم به "برجام" از سوی مخالفان دولت روحانی، حالا بزرگترین نگرانی در کل نظام لغو برجام از سوی امریکاست. این نگرانی چنان است که وزیر خارجه جمهوری اسلامی به کشورهای مختلف جهان سفر کرده و می کند تا فضای جهانی را به سود ایران تغییر بدهد و در داخل کشور نیز راه حل هائی درباره بعد از لغو برجام مطرح می شود که شاید راه حل باشد اما فعلا نوعی تهدید است. تهدیدی که شاید تاثیر گذار روی تصمیم امریکا هم باشد اما تحریک کننده کشورهای منطقه و حتی اروپائی ها نیز هست. از جمله خارج شدن از معاهده اتمی جهانی و یا آخرین گفته های علی اکبر صالحی مسئول اتمی ایران و شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی که در سفر روسیه (شرکت در کنفرانس سوچی) به سر می برد. شمخانی گفته است،‌ جمهوری اسلامی حتما اقدامات تعجب برانگیزی را در برابر طرف مقابل در صورت خروج از برجام در دستور کار دارد.
هم خروج از معاهده اتمی و هم تهدیدی که صالحی و شمخانی مطرح کرده اند جز این نیست که ایران خواهد رفت به سوی تولیدات اتمی و حتی تولید کلاهک های اتمی. یعنی همان مسیری که کره شمالی رفت.
شمخانی اضافه کرده که در معاهده ان‌ پی‌ تی کشورهای متعارف این حق را دارند که اگر احساس کنند منافع ملی‌شان در گرو ادامه وضعیت نیست می‌توانند به راحتی از آن خارج شوند و این گزینه محتمل جمهوری اسلامی است. ما از قدرت کامل برای از سرگیری فعالیت‌های جدید هسته ای برخورداریم.