-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ فروردین ۲۸, سه‌شنبه

پوتین یک گزارشگر تحقیقاتی را کُشت

اشاره: پوتین باری درپاسخ به سوال یک خبرنگار که او را عضو سابق سازمان ک، جی، بی خطاب کرد، گفت: اشتباه می کنید، ما عضو سابق ک، جی، بی نداریم! ( یعنی همه ما برحال هستیم.)ماکسیم بورودین، خبرنگار اهل روسیه که دربارۀ اعزام سربازان مزدور روس به سوریه تحقیق می‌کرد، به طرز مشكوكي جان باخت. مرگ او سه روز پس از آن روی داد که همسایگانش او را بیهوش در پایین آپارتمانش پیدا کردند.

به گزارش يورونيوز، این حادثه در شهر یکاترینبورگ در شرق مسکو اتفاق افتاد و بنا بر گزارش‌های اولیۀ پلیس، این خبرنگار ۳۲ ساله از بالکن آپارتمان که در طبقۀ پنجم قرار داشته، به پایین افتاده است. برخی رسانه‌های داخلی این کشور نیز این حادثه را «خودکشی» اعلام کردند. با وجود گزارش پلیس روسیه، از نظر بسیاری از رسانه‌های بین‌المللی مرگ او بویژه با توجه به تحقیقات حساسی که این خبرنگار در حال انجام آن بود، مشکوک است. ماکسیم بورودین برای یک وبسایت خبری به نام «Novy Den» کار می‌کرد و عمده گزارش‌هایش نیز دربارۀ جرایم و فسادی بود که در روسیه انجام می‌شد.

او دربارۀ دخالتهای روسیه در جنگ سوریه نیز گزارش تهیه می‌کرد و در یکی از آخرین فعالیت هایش، به تحقیق دربارۀ مرگ سربازان مزدور روس وابسته به شرکت «Russian Wagner Group» پرداخته بود که در ماه فبروری گذشته در جریان حملات نیروهای آمریکایی در سوریه کشته شدند. گفته می‌شود تاکنون هزاران سرباز مزدور بطور پنهانی و بویژه در پوشش فعالیتهای شرکتی که از سوی یوگنی پریگوژین، از بازرگانان مرتبط با ولادیمیر پوتین تامین مالی می‌شود، به سوریه فرستاده شده‌اند.

با انتشار خبر درگذشت ماکسیم بورودین، خبرنگاران بدون مرز ضمن مشکوک خواندن مرگ او، خواستار انجام یک تحقیق کامل و بی‌طرفانه در این باره شدند. بنا بر گزارش رسانه‌های بین‌المللی ماکسیم بورودین شب قبل از مرگ، به دوستان خود گفته است که افرادی با لباس نظامی مقابل آپارتمان او بودند و یکی از آنها نیز مسلح بوده است. ویاچسلاو باشکوف، از دوستان او نیز در پیام بلندی که در فیسبوک منتشر کرده، تایید کرد که ماکسیم ساعت ۵ بامداد در حالی که بسیار نگران بوده است، به او زنگ زده و دربارۀ مردان مسلحی که در راهروی آپارتمان و «روی بالکن» بوده‌اند، صحبت کرده است.