-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ اردیبهشت ۱۷, دوشنبه

ظریف از تهدید افغانستان چه به دست می آورد؟


منابع آب افغانستان در قیمومیت هند قرار دارد و تهدید ایران، پیش خرید کردن خطر برای خود ایران است. منابع رسمی ایران
به نقل از جواد ظریف وزیر خارجه ایران گزارش داده اند که تلاش های تهران برای توافق با افغانستان بر سر پرداخت حق آبه ایران از هریرود همچنان به نتیجه نرسیده است. او کابل را به اقدام متقابل در حوزه های دیگر تهدید کرد.

منظور ظریف از فشار در «حوزه های دیگر» چه می تواند باشد؟

حوزه های دیگر به غیر از بم گذاری، رد مرز کردن مهاجران بی گناه، کاشت ماین، اختطاف منهدسان امور سد سازی، اخلال فرآیند ثبت نام،‌ سبوتاژ از طریق عناصر نفوذی و تحریک مفرزه های نیمه خوابیده در هرات، کابل، فراه و بلخ چه چیز دیگری بوده می تواند؟ افغانستان از ظریق عادت کردن به این پدیده ها، بقای خود را اثبات کرده است.

مگر با این اقدامات ایران می تواند از افغانستان آب به دست بیاورد؟
گزارش های غیر رسمی می رسانند که روابط بین هند و ایران بر سر مدیریت راهبردی آب افغانستان درین اواخر بالا گرفته است. هندی ها با سرمایه گزاری های سنگین راهبردی، کفالت منابع آبی افغانستان را به دوش گرفته اند. آن ها به ایرانی ها افاده داده اند که پاکستان و ایران ازین بعد در ازاء دریافت آب از افغانستان مجبور خواهند بود که نفت یا پول بپردازند. مشکل ایران در سیاست آبی آن کشور است. رژیم ایران به مصادره جریان آب افغانستان طوری عادت کرده است تا جریان ریزش آب از افغانستان به استقامت ایران را طوری کنترول کند که دو باره به داخل خاک افغانستان راه پیدا نکند.
این سیاست مربوط به گذشته است و افغانستان اکنون علیه گذشته خویش در جنگ است.
 افغانستان از چند منظر، ناخن افگار ایران است وایرانی ها این را خوب درک می کنند.

دولت ترمپ نیز هوادار همین طرح است. اما ایران اکنون از نظر اوضاع داخلی، امنیت فرامرزی، بحران ارزی و مدیریت نا کار آمد اقتصادی در کل در یک نقطه انفجاری ایستاده است و بهانه جویی های آبی علیه افغانستان به نحوی کاربرد داخلی دارد. 
اگر گراف بحران موجود میان افغانستان و ایران سیر صعودی به خود بگیرد، چه اتفاق خواهد افتاد؟ ایران هرگاه در تقابل رزمی و عملیاتی رویاروی با افغانستان قرار بگیرد، با سرنوشت شومی مواجه خواهد شد. این تقابل همان چیزی است که دولت ترامپ خواستار آن است و افغان ها درین نبرد، هیچ چیزی را ازدست نمی دهند اما ایران باید پیشاپیش برای یک جنگ طولانی و فرسایشی خودش را آماده نگهدارد. درغیر این صورت نباید خطر و چالش را پیش خرید کند.