-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ خرداد ۳, پنجشنبه

افغانستان، بازنده اصلی درجنگ امریکا- ایران است

چرا امریکا و اسراییل توان حمله به ایران را ندارند؟
از قلم پژوهشگر و تحلیل گر، عزیز آریانفردر پیوند با نوشته جناب آقای فروغی
در گام نخست باید دید که امریکا از به راه اندازی کارزار گسترده ایران هراسی چه اهدافی را تعقیب می کند. اهداف روشن است: چاپیدن شیوخ ناقص العقل عرب و فروش جنگ افزارهای کهنه و از رده خارج شده به بهای صدها میلیارد دالر به شیوخ. 
همان گونه که در بحران مصنوعی کوریا، امریکا توانست با کارچاق کنی و بزرگ نمایی، میلیاردها دالر جنگ افزار به کوریای جنوبی و جاپان بفروشد و قراردادهای حضور پایگاه ها خود را با هزینه این دو کشور تمدید کند، این بار نیز عین قضیه است. 
گمان نمی رود امریکا سر کدام برخورد رویارو با ایران را داشته باشد. زیرا امریکا انگشت های آسیب پذیر زیادی در منطقه دارد وبه هیچ رو به سودش نیست با ایران وارد جنگ شود. 

به چند دلیل امکان جنگ مستقیم نیست:
۱. ایران می تواند در صورت درگرفتن جنگ به راحتی پایگاه های امریکا در افغانستان از جمله در سبزوار یا شیندند، هلمند، هرات ، قندهار و حتا بگرام را موشکباران و نابود کند و در صورت لزوم اشغال ولایات غربی ما برای ایران مشکل بزرگی نیست. 
۲. محدودیت های عملی امریکا. امریکا نمی تواند ناوهای جنگی و زیردریایی های خود را وارد خلیج پارس بسازد. زیرا دراین صورت این ناوها و زیردریایی های چند میلیارد دالری با نیروی انسانی بزرگ در تیر رس مستقیم موشک ها و قایق ها و زیردریایی های ایرانی قرار می گیرند‌. استقرار ناوها و زیر دریایی ها در فواصل بیشتر از ۵۰۰ کیلومتر دست های امریکا به حمله بر ایران را می بندد. زیرا برد هواپیماهای مستقر به روی ناوهای هواپیمابر بیش از 500 کیلومتر نیست. موشک های دریا به زمین هم نمی توانند از فواصل دور همه اهداف را در خاک ایران هدف قرار دهند.
۳. به محض حمله امریکا، ایران بی درنگ جنگ را منطقه یی خواهد ساخت. به این معنا که بی درنگ همه تاسیسات نظامی و نفتی عربستان، بحرین، امارات ، کویت و قطر را در هم خواهد کوبید. این به معنای بالا رفتن سرسام آور بهای نفت در جهان می شود که تنها به سود روسیه است. در پهلو آن خطر تلفات جانی در میان امریکایی ها و سایر شهرمندان کشورهای ناتو بسیار بالا است. به ویژه این که شمار بسیاری از پایگاه ها و نیروهای امریکایی در قطر، عربستان، بحرین و سایر کشورهای عربی مستقر هستند. هرگاه زندگی اگر نه صدها هزار دست کم ده ها هزار جانهگرد غربی در کشورهای عربی با خطر جدی رو به رو خواهد شد.
۴. ایران بی درنگ به اسراییل حمله موشکی خواهد کرد. اسراییل توان حمله متقابل بر خاک ایران را ندارد. زیرا باید هواپیماهای آن ۳۰۰۰ کیلومتر رفت و برگشت کنند و از فراز ترکیه یا اردن و عربستان، یا سوریه و عراق بگذرند. روشن است سوریه و ترکیه اجازه نمی دهند. اما عبور از خاک هر کشوری دیگری که به اسراییل اجازه بدهد، برای آن کشنده خواهد بود. سوریه و عراق اجازه نمی دهند و اگر اردن اجازه بدهد، عمان هدف موشک های ایرانی قرار خواهد گرفت. گذشته از این ها اسراییل باید دست کم با 20 فروند هواپیمای بمب افکن و ۱۰۰ فروند هواپیمای شکاری حمله کند. اما با توجه به داشتن تنها 5 فروند هواپیمای سوخترسان عملا توان این کار را ندارد زیرا باید برای هواپیماهای خود در آسمان کشورهای دیگر سوخترسانی کند. برای این کار به 50 فروند هواپیمای سوخترسان نیاز است. چنین توانی را تنها امریکا و روسیه دارند. اوضاع در صورتی فاجعه بار خواهد شد که ایران بتواند هواپیماهای سوخت رسانی اسراییل را بر فراز عراق یا حتا عربستان سرنگون کند. جنگ می تواند به یک فاجعه تمام عیار مبدل گردد، هرگاه موشک های ایرانی به تاسیسات هسته یی اسراییل اصابت کنند. این دیگر پایان موجودیت اسراییل خواهد بود. در این صورت امکان حمله هسته یی امریکا به ایران بالا می رود. فراموش نشود که کوریای شمالی نیز باری اسراییل را تهدید کرده بود که اگر به اندیشه حمله هسته یی به ایران بیفتد، موشک های او اسراییل را از صفحه جهان محو خواهند کرد. 
۵. در صورت بروز جنگ، حمله موشکی حزب الله و سوریه بر اسراییل اجتناب ناپذیر است. روشن است اسراییل خواستار چنین چیزی نیست. حزب الله و سوریه چیزی برای از دست دادن ندارند. اما حمله متقابل اسراییل به سوریه می تواند ناخواسته پای روسیه را هم به جنگ بکشاند که برای اسراییل بسیار خطرناک خواهد بود. 
۶. . پایگاه های امریکا در بحرین و قطر از نخستین اهداف موشک های ایران خواهند بود که تلفات سنگینی برای امریکایی ها در بر خواهد داشت
۷. هر گونه حمله به ایران تلفات جانی سنگینی برای ایرانیان خو اهد داشت. 
ایران، افغانستان یا عراق و یمن نیست. در آن صورت هیچ امریکا در هیچ نقطه جهان امن نخواهد ماند و سرتاسر جهان برای امریکایی ها و تاسیسات امریکایی ناامن خواهد شد‌. فشرده همه تاسیسات امریکایی اعم از نظامی و غیر نظامی آماج حملات ایران قرار خواهد گرفت. 
۸. هرگاه ایران اقدام به اشغال بخشی از خاک افغانستان کند، اردوی ملی فلج است و کاری نمی تواند بکند. اما برای امریکایی ها از دست دادن شیندند، هلمند و هرات و قندهار و نابودی بگرام آبروریزی بزرگی خواهد بود. 
۹. در فرجام مساله بسیار خطرناک پایگاه انجرلیک ترکیه است که مربوط ناتو می باشد و ۹۰ بمب هسته یی در آن استقرار دارد و شمار بسیاری از هواپیماها و نیروهای ناتو از جمله آلمان در آن مستقر اند. 
ترکیه اجازه حمله به امریکا از این پایگاه را نمی دهد. اما ایران صد در صد به این پایگاه حمله خواهد کرد. 
هر گونه حمله ایران بر انجرلیک تلفات نیروهای فرانسه، المان و سایر اعضای ناتو را در پی دارد که بسیار خطرناک است.خطر آن گاه به فاجعه تبدیل خواهد شد هرگاه به سلاح های هسته یی مستقر در انجرلیک آسیب برسد. در آن صورت ممکن است جنگ از کنترل خارج شود و پای ترکیه و ناتو را هم بکشاند. 
۱۰. یکی از بزرگترین اهرم های ایران بستن تنگه هرمز است که می تواند جریان نفت از عربستان، کویت، بحرین و عراق را به بازارهای جهانی برهم بزند و این امر موجب بالارفتن بهای نفت در جهان می شود که به سود روسیه خواهد انجامید. 
۱۱. بی چون و چرا پاکستان در این جنگ بی طرف خواهد ماند و در جریان جنگ خاک خود را به روی امریکایی ها خواهد بست. در این صورت، اگر جنگ به درازا بکشد، همه نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان با خطر بسیار بزرگی رو به رو خواهند شد. 
۱۲. یک ایران ویران و ضعیف صد در صد به سود روسیه و زیان امریکا است. امریکا هیچ سودی از این جنگ نخواهد برد.
۱۳. در یک سخن، هدف اصلی امریکا چاپیدن شیوخ ناقص العقل عرب است که به این هدف صد در صد می رسد. چندی پیش ترامپ اعلام کرد که امریکا در خاور میانه ۷ تریلیون مصرف کرده و هیچ چیزی به دست نیاورده است. حالا هم جنگ بر سر لحاف ملا نصرالدین است. از قدیم ها گفته اند تا احمق در جهان است، مفلس در نمی ماند. تا شیوج جاهل عرب هستند، نان امریکایی ها در روغن تر خواهد بود.

اما اعمال تحریم های شدیدتر مالی، اقتصادی و فشار بر پارتنرهای غربی به منظور وارد آوردن فشار منتفی نیست. در نهایت اگر اعراب چند میلیارد دالر به امریکا بدهند، احتمال موشکباران پایگاه های ایران در سوریه با توافق روسیه محتمل تر به شمار می رود. اما احتمال حمله امریکا به ایران با اطمینان بسیار بالا منتفی است.

در هر صورت بزرگترین بازنده افغانستان خواهد بود. زیرا به هر پیمانه که روابط ایران و امریکا خراب تر شود، تاثیرات منفی آن را در افغانستان خواهیم دید. افغانستان همین اکنون درگیر جنگ فرسایشی درازمدت و بسیار خطرناک با پاکستان است. هر گونه وخیم شدن اوضاع در غرب، صد در صد به سود پاکستان است.زیرا می تواند به آسانی نفوذ خود را در شرق و جنوب و حتا شمال نیرومند تر سازد.

در یک سخن، جنگ چند جبهه یی برای دولت غنی بسیار خطرناک است. با این هم او این گزینه را برگزیده است، تا دیده شود چه خواهد شد. 
شخصا من آینده کشور را با سیاست های خام ارگ بسیار وخیم می بینم. ترس من از این است که در اثر سیاست های خام اشرف غنی ما زیر پا نشویم.

شمار بسیاری از کارشناسان مسایل استراتیژیک که در عرصه استرافور یعنی پیشگویی های راهبردی کار می کنند؛ سناریوهای محتمل جنگ امریکا و ایران را به بررسی گرفته اند. در چنین مسایل باید پتنسیال های بالقوه دو طرف، اهداف سیاسی، نظامی و اقتصادی، سود و زیان دو طرف و پیامدهای محتمل اقدامات نظامی به سنجش گرفته شوند. غربی ها مردم بسیار پراگماتیک و رئالیست هستند. منافع شان برای شان در اولویت قرار دارد. باید مخاطرات جدی جنگ را در نظر داشت. اسراییل 200 کلاهک هسته یی و چندین کارخانه هسته دارد. نباید فاجعه چرنوبل اوکرایین را فراموش کرد. اصابت موشک های ایرانی به سایت های هسته یی اسراییل فاجعه بزرگی را برای سرتاسر خاورمیانه به بار خواهد آورد. 
در یونان و قبرس و ترکیه هم پایگاه های ناتو استقرار دارند که در همه جنگ افزارهای هسته یی استقرار دارد و همه در تیر رس موشک های ایرانی هستند. سامانه دفاع هوایی پاتریوت امریکایی نسبت به سامانه های اس 300 و اس 400 روسی بسیا ناکارا هستند و توان ایستادگی در برابر موشک های فزونشمار ایران را که تعداد آن به هزاران می رسد، ندارند.
نباید از یاد برد که ایران زرادخانه نیرومند شیمیایی هم دارد که کمتر از جنگ افزارهای هسته یی نیست. این برای آن عده از هم میهنان خوشباور نوشتم که در زیر تاثیر جو تبلیغات شبکه های صهیونیستی و وهابی و پان ترکی و افغان ملتی شب و روز در اندیشه نابودی ایران به دست امریکا و اسراییل هستند. غافل از این که در چنین جنگی بیش از هم کشور ما زیان خواهد دید و به میدان جنگ مبدل خواهد شد. همان گونه که گفتم هدف امریکا فروش جنگ افزاهای بیشتر به شیوخ نادان عرب است و برای این کار کارزار گسترده یی را به راه خواهند انداخت و بس. درست مانند مساله کوریا