-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ اردیبهشت ۱۶, یکشنبه

رقیب این آقایان، غنی- عبدالله نیست؛ شورای حراست و ثبات است

اشاره: بحران رهبری سیاسی در افغانستان با حضور حتمی این سیاستگران کاهش نمی یابد. ائتلافی که در انقره شکل گرفته، بازهم نسخه اضطراری و مناسبتی (سیاسی- انتخاباتی) بین دسته جات «تنظیمی» است.

 اگر به فهرست پیوستن ها و از هم گسیختن های این شخصیت ها در طی سالیان نه چندان ماضی، نگاه شود، ائتلاف آن ها با کمیسیون سازی های نا فرجام دوره کرزی و غنی همخونی دارد. به همین سبب، در نخستین زلزله ای که در معاملات رونما شود، لوحۀ فروپاشی از پیشانی هریکی از اعضای ائتلاف که در تصویر مشاهده می کنید؛ آویخته خواهد بود.

یک دلیل این است: پشتون ها هیچ گاه نشان نداده اند که ظاهر قدیر، حمید لالی یا دکتراحدی را به حیث زعیم بالاتفاق خویش پذیرفته اند.
دلیل دوم؛ کنش سیاسی وواکنش های نا همسان این شخصیت ها از سوی امریکا و ناتو به تصویب نرسیده است.

مورد سوم: این ائتلاف، یک تشکیلات سیاسی- جهادی فراگیر به نام «شورای حراست وثبات» به محوریت استاد سیاف و جمعی از سیاستگران شناخته شده را در مقابل خود دارد؛ تشکیلاتی که علی الاصول به موقع اعلام موضع می کند، و اعضای ارشد آن حتی الامکان سعی می کنند در مواقع حساس، و نسبت به مسایل حساسیت برانگیز، از سخنان تحریک آمیز و تا و بالا پرهیز می کنند. مضاف برین، شورای حراست یکی از نیروهای ذخیره در اردوگاه خط سوم است که از حمایت دپلوماتیک و عملیاتی امریکا و ناتو بهره مند است.