-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ اردیبهشت ۱۲, چهارشنبه

گاردین: امریکا با جهادی های ایران و روسیه می جنگدنیکلاس گروسمن: هدف از حضور امریکا در میدان جنگ افغانستان حفاظت از خط جنگ است، نه برنده شدن درجنگ


به گزارش واشنگتن پست، ‌پل راند سناتور امریکایی به نقل از ترمپ نوشته است که رییس جمهور امریکا به وی گفته است که تصمیم دارد از دوزخ افغانستان پا عقب بکشد. اما روزنامه گاردین درین ارتباط نوشته است: بسیاری از ناظران معضل افغانستان در امریکا بدین باورند که هرچه ترمپ می گوید بگوید اما واقعیت این است که پای امریکا به طور دایمی در افغانستان گیر کرده است.
گاردین می افزاید: محافل سیاسی در واشنگتن  دیگرپذیرفته اند که جنگ افغانستان با توجه به امتناع شورشیان از مذاکره و صلح، پیچیده گی فزاینده اوضاع، پیچیده تر شدن جنگ سوریه و کاهش اعتماد نسبت به دپلوماسی، برنده ای نخواهد داشت.

گاردین می گوید ساده سازی عملیه برد و باخت جنگ یک تفکر غلط است. امریکا به خاطر برنده شدن در جنگ افغانستان در آن جا حضور ندارد بلکه بنا به نوشته نیکلاس گروسمن، استاد علوم سیاسی دانشگاه ایلینوی، حضور امریکا در افغانستان به خاطر آن است که از خط ( جنگ ) دفاع کند.
 به گفته گروسمن، هدف امریکا درافغانستان برپایی یک کشور دموکراتیک نبود وهیچ هدفی نهایی هم درین زمینه وجود نداشت. امریکا هیچ انتخاب دیگری نداشت جز این که از ایجاد خلاء و ظهور گروه جهادی حافظ منافع ایران و روسیه جلوگیری کرده و پاکستان را به حیث همکار صادق و پایدار با خود نگهدارد. اکنون با افزایش تلفات و ضعف روز افزون حکومت کابل،‌ جاه طلبی های امریکا درآن جا در مجموع فروکاسته، معلق مانده و انگشتانش قطع شده است.