-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ اردیبهشت ۲۵, سه‌شنبه

چرا فرخ رو «پارسا» اعدام شد؟

از یادداشت های ابوالحسن بنی صدر اولین رئیس جمهور انقلاب اسلامی 

مطابق کدام آیات قرآن و حتی فتوی، دختر برای کسی بردن، مجازات اعدام دارد؟زمانی از جریان توقیف خانم فرخ رو پارسا مطلع شدم که ایشان را زندانی و محکوم به اعدام کرده بودند و وقتی پرسیدم به چه جرمی می‌خواهید این #زن را اعدام کنید؟ گفتند:
 «چون وزیر آموزش و پرورش دوران شاه بوده است»، در جواب گفتم: اگر بنا بر این اصل می‌خواهید او را اعدام کنید، مقدم بر او بسیار است. علاوه بر آن من مخالف اعدام هستم و آن هم اعدام یک زن در آغاز انقلاب. نامه‌ای به دادگاه انقلاب نوشتم و در مجازات خانم پارسا، یک درجه تخفیف دادم و غائله ظاهرا خوابید. یعنی ایشان را اعدام نخواهند کرد تا بمناسبت‌های دیگری بتوانیم ترتیب آزادی خانم فرخرو_پارسا را بدهیم. اطلاع دادند که علیرغم حکم من می‌خواهند ایشان را اعدام کنند. چه وحشتناک و سخت بر من گذشت و تا صبح مشغول تشبث به این نیرو و آن قدرت بودم که شاید بتوانم مانع اعدام خانم پارسا بشوم ولی متاسفانه موفق نشدم. صبح روز بعد، وقتی به اعدام خانم پارسا اعتراض کردم، گفتند که از آقای #خمینی، اجازه گرفته‌اند. به ملاقات آقای خمینی رفتم و معترض شدم و گفتم:
 وقتی رئیس جمهور در مجازاتی تخفیف می‌دهد، شما چرا این امر را نقض کردید؟ آقای خمینی گفت که «خانم پارسا، دختران مدارس را برای شهوت‌رانی به دربار می‌برده است». یکه خوردم و گفتم این غم انگیز است و با توجه به اینکه  اسلام در این گونه امور بسیار سخت‌گیر است، مطابق کدام آیات قرآن و حتی فتوی، دختر برای کسی بردن، مجازات اعدام دارد؟ ایشان جوابی نداشت که بدهد.
‌‌‌‌‌‌‌
چرا پس از مدت طولانی، یعنی یک سال و نیم که از انقلاب گذشته بود به فکر کشتن خانم پارسا افتادند؟
 وقتی پرس و جو کردیم که چرا این زن را باید اعدام کنند، دیدم کاسه‌ای زیر نیم کاسه است؛ چند نفر از روحانیون از جمله آقایان باهنر و بهشتی، سالها از مشاوران خانم پارسا بودند و در کار تطبیق کتب درسی با موازین و شرایع اسلامی همکاری می‌کردند. این آقایان از این مساله وحشت داشتند که مبادا در محیط‌های روحانی و جامعه انقلابی عنوان شود که مشاوران خانم وزیر، دو نفر از روحانیون و اعضای شورای انقلاب هستند و چگونه میتوان باور کرد که خانم #وزیر، محکوم شود و مشاوران او، از اعضای شورای انقلاب باقی بمانند. اصولا آقای بهشتی نمی‌خواست اثری از سوابق او در رژیم گذشته، باقی بماند. آتش بیار معرکه، عمدتا آقایان بهشتی و باهنر بودند که موجبات دستگیری خانم پارسا را فراهم کرده و اجرای حکم اعدام او را پیگیری کردند.