-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ اردیبهشت ۱۳, پنجشنبه

چهار نشانه جنگ قریب الوقوع با ایران

جنگی مشابه جنگ جهانی دوم به گزارش مهر، عبدالباری عطوان نوشته است: تحرکاتی در خاورمیانه در حال وقوع است که احتمال رویارویی نظامی بزرگ را تقویت می‌کند که از جمله آن‌ها می‌توان به اظهار نظر یک مسئول آمریکایی به شبکه ان بی سی مبنی بر اینکه اسرائیل آماده رویارویی نظامی با رژیم ایران می‌شود و اینکه اسرائیل به دنبال حمایت واشنگتن است و احتمالا جنگ حکومت ایران و اسرائیل در سوریه باشد. ما که رسانه‌های آمریکایی به طور خاص و غربی را می‌شناسیم باید این موارد را جدی بگیریم.

می‌نویسد: دوم؛ اینکه مغرب روابط خود با تهران را قطع کرده است و چه بسا این مقدمه‌ای برای اقدام دیگر کشور‌های متحد واشنگتن برای گام‌های مشابه باشد به ویژه که کشور‌های حوزه خلیج فارس به محض اعلام آن از این موضع گیری استقبال کردند. هر چند که نخست وزیر مغرب آنرا صرفا تصمیم مغربی دانسته، اما زمان اعلام آن مورد توجه است و نمی‌تواند از روند تحولات منطقه جدا باشد.

این تحلیلگر جهان عرب افزود: نشانه سوم این است که نجیب ساویرس میلیادر مصری نیمی از ثروت خود را تبدیل به طلا کرده است و گفته که طلا ملجا امن عامه مردم در زمان بحران هاست. آنچه ساویرس نگفته این است که تاجران و بازرگانان و سرمایه داران همانند پرندگان و حیواناتی که طوفان و زلزله‌های را قبل از وقوع آن احساس می‌کنند، هستند و معمولا احتمالات آن‌ها درباره جنگ درست است. ساویرس همانند تاجران معمولی نیست و روابطش با سیاستمداران جهان عرب زیاد است و گرنه چرا خبرگزاری مانند بلومبرگ مواضع وی را در این زمان انتقال داده است.

عطوان می‌نویسد: چهارمین نشانه، درخواست پمپئو وزیر خارجه جدید آمریکا از کشور‌های حوزه خلیج فارس است که اختلافات خود را کنار بگذارند و بر روی خطر رژیم ایران تمرکز کنند. محمد بن سلمان هم اعلام کرده است که موضوع فلسطین در اولویت عربستان نیست و اولویت کنونی مقابله با نفوذ حکومت ایران در منطقه است.


جنگی مشابه جنگ جهانی دوم

یک رسانه عرب زبان جنگ آتی در خاورمیانه را به مثابه جنگ آخر در این منطقه مشابه جنگ جهانی دوم که در اروپا رخ داد، دانسته است. روزنامه رای الیوم نوشت: این جنگ آخر در خاورمیانه خواهد بود همان گونه که جنگ جهانی دوم در اروپا بود.