-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ اردیبهشت ۲۳, یکشنبه

تن فروشی واعتیاد بیماری ایدز را در افغانستان افزایش داده است

وزارت صحت عامه برای مبارزه با بیماری ایدز، برنامه آگاهی دهی را از طریق عالمان دین آغاز کرده است. "تن فروشی" و اعتیاد دو عامل عمده شیوع ویروس ایدز در افغانستان خوانده شده است.
فیروز الدین فیروزگفت: "وقتی که ما می‌خواهیم به کسی که تن فروش است، مراجعه کنیم هم دولت و هم علمای دین مخالفت می‌کنند اما من مجبور هستم به عنوان یک دکتر و یک مسئول او را به مثابه یک مریض ولو گناهگار و جنایتکار و بدبخت است لااقل به او مراجعه کنم، همراهش صحبت کنم و مشکلاتش را درک کنم."

او افزود: "این یک مشکل است که در جامعه وجود دارد اما نه عالم دین می‌ماند نه دولت که ما با تن فروش در قسمت دادن آگاهی و در قسمت راه‌های وقایه کار کنیم. (از تن فروشی) جلوگیری من نمی‌توانم. آنها را زندانی هم نمی‌توانم. آنها را در جامعه از بین هم برده نمی‌توانیم. دولت می‌گوید وجود ندارد اما وقتی ببینیم وجود دارد."

در افغانستان بیشتر از ۳ میلیون نفر معتاد به مواد مخدر هستند اما آمار روسپی‌ها یا "تن‌فروشان" مشخص نیست.

عبدالرب رسول سیاف، از رهبران جهادی و مذهبی افغانستان امروز شنبه ۲۲ ثور/اردیبهشت در نشستی که به هدف مبارزه با بیماری ایدز برگزار شده بود، گفت آمار قربانی‌های بیماری ایدز در جهان "سرسام آور است".

او گفت: "طبیب و دعوتگر هر دو در یک جامعه دو بال یک بدن هستند. برای دعوتگر هم خدا گفته به طرف راه خداوندت، مردم را به حکمت، به موعظه حسنه، به لطف و گپ/سخن نیک دعوت کن اگر نه دعوت نتیجه عکس می‌دهد."

برنامه ملی کنترل ایدز وزارت بهداشت افغانستان برآورد می‌کند که ۷۵۰۰ واقعه مثبت اچ‌آی‌وی در سال ۲۰۱۷ در این کشور ثبت شده است. سیزده مرکز وقایه و تداوی ایدز در کابل و برخی ولایت‌های دیگر افغانستان فعال هستند.