-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ اردیبهشت ۲۴, دوشنبه

جنرال دوستم از دیدار با حکمتیار پرهیز کرد

هدف استانکزی و اتمر این بود که حکمتیار به حساب رفاقت قدیمی نظامی- سیاسی با جنرال دوستم، او را به صراط المستقیم هدایت کند. خبر تا هنوز تایید ناشده می رساند که جنرال دوستم در انفره، از دیدار با گلبدین حکمتیار پرهیز کرده است.
گلبدین به سفارش ارگ، در رکاب معصوم استانکزی به انقره رفته بود تا جنرال دوستم را به صراط المستقیم (نوع حکمتیار) برابر کند اما جنرال ملاقات با او را رد کرده و مشارالیه دست خالی به کابل بازگشته است.

جنرال دوستم به استانکزی تصریح کرده است که مشکل ما با یک شخص غیردولتی نیست و ما روی مسایل کلان مملکت کار می کنیم و ما نمی فامیم که حکمتیار به ما چه خواهد گفت و ما هم کدام گفتنی به او نداریم. جنرال دوستم که اکنون به قبله گاه مخالفان نیمه دولتی مبدل شده، به محور معامله سیاسی در حکومت آینده نیز مبدل شده است. او بسته های تازه پیشنهادی دکترغنی را ظاهراً دو باره رد کرده اما حواریون جنرال از اعضای ارشد گروه حنیف اتمر می باشند.

یک گزارش غیررسمی مشعر است که میان جنرال دوستم و تیم ارگ درین اواخر نزدیکی هایی اعلام ناشده حاصل آمده است اما وی به هیچ وجه ابتکار سیاسی موجود جهت استفاده از نیروهای تحت رهبری عطا نور و محمد محقق را به نفع غنی از دست نمی دهد.
در ائتلاف جدیدی که در انقره شکل گرفته، دولت کابل احاطه لازم دارد. همه رهبران مطلع اند که راه اندازی انتخابات امری دشوار و حتی نا ممکن است و برای تشکیل حکومت قابل قناعت برای همه، باید لویه جرگه برگزار شود. هدف ائتلاف انقره گرفتن آماده گی ها برای مشارکت با وزنه در جلسات آینده حکومت سازی پس از غنی- عبدالله است که تحت نظارت سازمان ملل و امریکا و ناتو به وجود خواهد آمد.