-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ اردیبهشت ۲۱, جمعه

احتمال حمله نظامی آمریکا از افغانستان به ایران

مایکل کوگلمن، کارشناس مسايل افغانستان درصحبت با دویچه وله آلمانبه گفته کوگلمن در صورت رویارویی نظامی ایران و آمریکا، بعید به نظر می‌رسد که دولت افغانستان اجازه دهد که نیروهای آمریکایی از خاک این کشور به ایران حمله کنند. نیروهای آمریکایی در غرب و جنوب ایران حضور دارند و حمله از شرق ( افغانستان) به ایران کابوسی برای رهبران ایران محسوب می‌شود.

به گفته این کارشناس گرچه پایگاه‌های هوایی آمریکا در افغانستان بسیار کارآمد و موثر هستند، اما می‌توان تصور کرد که آمریکا برای ضربه زدن به تاسیسات اتمی ایران از پایگاه‌های دیگری استفاده کند. به گفته کوگلمن آمریکا برای حملات محدود به تاسیسات اتمی ایران تنها به پایگاه هوایی خود در افغانستان وابسته نیست.
تاثیر تنش میان ایران و آمریکا بر افغانستان

بنا به تحلیل این کارشناس با توجه به وابستگی افغانستان به آمریکا بعید به نظر می‌رسد که افغانستان تحریم‌های آتی ایالات متحده علیه ایران را محکوم کند. اما افغانستان مایل به همکاری‌های اقتصادی با ایران است.

کوگلمن در پاسخ به این پرسش که کدام همکاریهای اقتصادی میان ایران و افغانستان می‌توانند مختل شوند گفت که برای مثال می‌توان به  پروژه بندر چاربهار در جنوب ایران اشاره کرد. در این پروژه هند و افغانستان شرکای ایران به حساب می‌آیند. از طریق بندرچابهار قرار است که کالاهای تجاری به‌خصوص محصولات ساخت هند به بهای نازل‌تری به افغانستان منتقل شود.

همانند افغانستان کشور هند نیز خواهد کوشید که به‌رغم برقراری تحریم‌ها، روابط خود را با ایران حفظ کند. کشورهای منطقه نمی‌توانند به راحتی از معامله با کشوری با منابع سرشار انرژی چشم‌پوشی کنند. هند نه تنها یکی از خریداران مهم آسیایی نفت خام ایران است، بلکه مایل به خرید گاز از ایران نیز است.

به نظر کوگلمن بیش از آنکه در پی تغییر نقش ایران در منطقه باشیم، باید در پی تغییر سیاست کشورهای منطقه در قبال ایران باشیم. در صورتی که هند و افغانستان همکارهای اقتصادی خود با ایران را کاهش دهند، تهران خواهد کوشید مناسبات خود را با پاکستان گسترش دهد.

این امکان وجود دارد که ایران به محور اقتصادی پاکستان و چین وارد شود. در این صورت تنش میان ایران و عربستان سعودی به خاطر همکاری‌های نزدیک ریاض با پاکستان اوج خواهد گرفت.