-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ اردیبهشت ۳۰, یکشنبه

روزنامه خامنه ای: بن سلمان کشته شده است

یک دیپلمات بریتانیایی به یک مسئول اردنی: او کجاست؟
گزارش فرارو: حسین شریعتمداری در شماره روز پنج‎ شنبه روزنامه کیهان، از احتمال کشته شدن محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان خبر داد. شریعتمداری به نقل از منابع اطلاعاتی و با استناد به "یک خبر به کلی سرّی ... که از سرویس اطلاعاتی و امنیتی یکی از کشور های عربی منطقه درز کرده و به گونه ای در اختیار کیهان قرار گرفته " نوشت:
 "این سرویس اطلاعاتی در گزارش محرمانه خود برای مقام عالی کشور متبوع خویش با قاطعیت آورده است که در جریان درگیری های شنبه شب ریاض- اول اردیبهشت/ ثور۲۱ اپریل- حداقل دو گلوله به محمد بن سلمان ولیعهد عربستان اصابت کرده و احتمال این که از دنیا رفته باشد نیز وجود دارد".

علاقه بن سلمان به ظهور در رسانه ها و قرار گرفتن در کانون انظار عمومی، باعث شده غیبت نسبتا طولانی اش، پرسش هایی مطرح کند.

کنجکاوی درباره "راز ناپدید شدن" بن سلمان حتی به مقامات غربی هم سرایت کرده است. روزنامه فرامنطقه ای رأی الیوم، در گزارشی از عمان، پایتخت اردن، نوشت: " در حاشیه یک کنفرانسی که اخیرا در عمان، پایتخت اردن، برگزار شده، دیپلمات های اروپایی با حرارت درباره راز غیبت شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، در صحنه رسانه ای کشورش در روز های اخیر، (سوالاتی) پرسیده اند".

آنچه باعث مطرح شدن این سوالات شده، حضور یک هیئت سعودی در نمایشگاه صنایع نظامی در اردن در روز های اخیر، بوده است. بن سلمان در این هیئت هم حضور نداشته است.

به نوشته رأی الیوم، هنوز منظور پرسش های دیپلمات های غربی درباره بن سلمان روشن نشده است.

به گفته این روزنامه، یک دیپلمات بریتانیایی به یک مسئول اردنی نزدیک شد و از او پرسید: " آیا شما درباره دلیل ناپدید شدن شاهزاده بن سلمان و عدم حضور او در برابر دوربین ها در روز های اخیر، اطلاعی دارید؟ "

گفتنی است در اوایل ثور به طور ناگهانی صدای تیراندازی شدید در ریاض، پایتخت عربستان، شنیده شد. برخی در شبکه های اجتماعی از وقوع کودتا در عربستان خبر دادند، اما مقامات رسمی عربستان ضمن تکذیب کودتا مدعی شدند که یک پهپاد به محوطه ساختمان های حساس سلطنتی نزدیک شد و سپس نیروهای دولتی به سمت آن شلیک کردند. پس از این واقعه، بن سلمان در انظار عمومی حضور جدی نداشت.