-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ خرداد ۲۸, دوشنبه

درخواست بی‌سابقه امام جمعه از زنان اهل سنت

تا زماني که زنان اصلاح نشوند و مسائل پيرامون خود را نشناسند، جامعه ساخته نخواهد شد.مولوي عبدالحميد اسماعيل‌زهي، امام جمعه اهل سنت زاهدان، خواستار حضور زنان در نماز جمعه شده است. رخدادي كه تاكنون در ميان اهل سنت سابقه نداشته است.

به گزارش شرق، اگرچه پيش از اين محمود ترابي، امام جمعه گنبدكاووس، هم از ائمه جمعه اهل تسنن و بزرگان آنها خواسته بود كه پاي بانوان را به نماز جمعه باز کنند. او گفته بود كه با اين كار موجب شوند تا بانوان نيز از خطبه‌هاي سياسي و عبادي به‌روز‌شده و از وقايع کشور و منطقه مطلع شوند و در اجتماع معنوي و همدل‌کننده نماز جمعه حضور داشته باشند.

حالا مولوي عبدالحميد هم در نماز عيد فطر گفته است شرايط بايد براي حضور زنان در نماز عيد فراهم شود. او گفته كه در حيات طبيه آن حضرت (پيامبر اسلام) نيز خواهران براي نماز عيد فطر حاضر مي‌شدند. در زمان آن حضرت حتي زناني که معذور بودند و نمي‌توانستند نماز بخوانند، براي دعاي عيد فطر شرکت مي‌کردند و احاديث مختلفي در اين زمینه موجود است. بايد خواهران را نيز در مسائل ديني و حضور در صحنه‌هاي اجتماعي همراه بدانيم. همه در عرصه‌هاي کاري، اجتماعي و ديني بايد خواهران را در نظر داشته باشند، چراکه نصف جمعيت ما را اين قشر تشکيل مي‌دهند.

امام جمعه مسجد مکي اهل سنت زاهدان تصريح کرد: تا زماني که زنان اصلاح نشوند و مسائل پيرامون خود را نشناسند، جامعه ساخته نخواهد شد. گام‌هاي تازه زيان سيستان‌و‌بلوچستان سخنان مولوي عبدالحميد در شرايطي عنوان مي‌شود كه استان سيستان‌و‌بلوچستان در سال‌هاي اخير شاهد حضور بيشتر زنان در سمت‌هاي مديريتي بوده است.