-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ خرداد ۲۴, پنجشنبه

پدر هسته ای پاکستان: دیدار کیم و ترامپ نتیجه ای ندارد

اشاره: ایران هم گفته است که کوریای شمالی ازین کار خود پیشمان خواهد شد.
گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از رسانه های محلی پاکستان، ''عبدالقدیر خان'' گفت: دیدار کیم جونگ اون و دونالد ترامپ در سنگاپور چیزی جز دست دادن نبود و ترامپ خیال می کند که با این ملاقات می تواند مانند باراک اوباما برنده جایز صلح نوبل شود.
وی معتقد است: چین و روسیه به کره شمالی گفته اند که یک دیدار تشریفاتی با ترامپ چیزی از کره ای ها کم نمی کند.
پدر هسته ای پاکستان تاکید کرد: نه کره شمالی حاضر می شود دست از قابلیت های (هسته ای) بردارد نه آمریکا طرحی به کره ای ها ارائه می کند که آنان امیدوار باشند.
دانشمند هسته ای و بنیانگذار بمب هسته ای پاکستان افزود: کره شمالی به وعده های آمریکا اطمینان می کند، بنابراین نشست اخیر در سنگاپور نمایشی برای نشان دادن اینکه اوضاع در منطقه آرام شده، بود.
دکتر عبدالقدیر خان گفت: آمریکا می خواهد کره شمالی را مانند عراق، سوریه و افغانستان تحت فشار قرار دهد با این وجود کره شمالی هرگز تسلیم خواسته های آمریکا نخواهد شد.
وی تاکید کرد: اگر قرار باشد تنش ها در شبه جزیره کره حل شود این مهم تنها با همکاری میان دو کره و دیدار مرتب میان رهبران این دو کشور امکانپذیر است.
به گزارش ایرنا در بیانیه مشترکی که پس از نشست رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی در روز سه شنبه در سنگاپور امضا شد، اعلام شد که کره شمالی تعهد به اقدام برای غیر هسته ای کردن کامل شبه جزیره کره را می دهد.
با این وجود بسیاری از ناظران تحولات کره شمالی با اشاره به تهدیدات پیشین هسته ای کره شمالی و آمریکا علیه یکدیگر ، معتقدند کیم جونگ اون بسیار غیرقابل پیش بینی است و به همین دلیل متوقف کردن کامل برنامه توسعه تسلیحات هسته ای این کشور از سوی رهبر کره شمالی را بعید می دانند.
بسیاری از کارشناسان نیز می گویند توافقنامه امضاشده میان دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی نه فاقد ضمانت اجرایی بلکه حتی راهکارهای مناسب برای عملی شدن است و دیگر اینکه به نظر می رسد ترامپ برای حصول آن امتیازهای زیادی به کره شمالی داده است.