-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ تیر ۲, شنبه

شوهرعمه را پیش سگ انداخت، به گپ ترمپ اهمیت می دهد؟

منبع : پراجکت سیندیکیت 
ریچارد هاس


دلیلی قانع کنده ای برای کیم جونگ اون وجود ندارد که دست از سلاح هایش بکشد. و با توجه به سرنوشت سرهنگ معمر قذافی، می توان گفت که شرایط لیبی هم به همین شکل بوده است.

همچنین در این مسئله نیز شک و تردید وجود دارد که کره شمالی، محبوس ترین و پنهانی ترین کشور دنیا، اجازه ی بازرسی های سرزده ی بین المللی، که لازمه ی تایید پایبندی به تعهداتش است، را بدهد.

ترامپ احتمالا فکر کرده است که نمی تواند فقط با تهدید و اعمال فشار بر کیم اثر بگذارد به همین خاطر چاپلوسی و وعده و وعید را هم ضمیمه ی کارش کرده است. کاخ سفید ویدئویی چهار دقیقه ای منتشر کردده است که در آن گفته می شود اگر کیم تغییراتی اساسی انجام دهد، می تواند شخصیتی بزرگ و ماندگار در تاریخ باشد. همچنین در این ویدوئو نشان داده شده است که کره شمالی اگر به خواسته های آمریکا عمل کند، چه دستاورد های اقتصادی خواهد داشت.

ترامپ بر اهمیت روابط شخصی تاکید دارد و ادعا می کند که چنین رابطه ای را در عرض چند ساعت یا کیم به وجود آورده است. او بیش از یک بار از اعتمادش نسبت به رهبری که سابقه ی کشتن دشمنانش ( از جمله یک عمو و یک برادرش) را دارد، صحبت کرد.  ترامپ قاعده ی رونالد ریگان – " اعتماد کن اما صحت و سقمش را بررسی کن" را کاملا برعکس کرده و تبدیل به " صحت و سقم را می خواهی چه کار، اعتماد کن" کرده است.
ترامپ همچنین به طور یکجانبه اعلام کرده است که دیگر رزمایش های جنگی و تمرینات نظامی، که با هدف حفظ آمادگی دفاعی انجام می شد، را برگزار نخواهد کرد . چون به قول خودش تحریک آمیز هستند. این تصمیم او نه تنها زنگ خطری برای بسیاری از متحدان آمریکا بود بلکه، در قبال این تصمیم هیچ امتیازی از کره ی شمالی نگرفت.
 قطعا خطر با شکست مواجه شدن مذاکرات بعدی وجود دارد. احتمالا ترامپ آن موقع کیم را متهم به خیانت به اعتمادش خواهد کرد.

اگر این اتفاق بیافتد آمریکا سه گزینه پیش رو دارد. می تواند خلع سلاح هسته ای ناقص را بپذیرد، چیزی که ترامپ و همراهان اصلی اش گفته اند که نخواهند پذیرفت. می تواند تحریم های شدید تری را اعمال کند که چین و روسیه احتمالا از این تحریم ها پیروی نخواهند کرد. و یا اینکه دوباره تهدید مداخله ی نظامی را مطرح کند که کره ی جنوبی به ویژه، با آن مخالفت خواهد کرد.

اما اگر ترامپ به این نتیجه برسد که دیپلماسی اش با شکست مواجه شده است، با این حال می تواند گزینه ی اقدام نظامی را انتخاب کند. گزینه ای که جان بولتون قبل از اینکه مشاور امنیت ملی شود، پیشنهاد داده بود. این قطعا دستاورد مدنظر ترامپ از نشست سنگاپور نخواهد بود. اما احتمال وقوع آن، باور پذیرتر از پست های خوشبینانه ی توییتر ترامپ است.