-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ خرداد ۲۵, جمعه

سومین امتیاز به پاکستان/ ملافضل الله ترور شد!

اشاره: ازین قرار، امکان تمدید آتش بس بین طالبان «افغان» و حکومت کابل با وساطت امریکا، عربستان وپاکستان بیشتر شده است.روزنامه تایمز نو نیوز به نقل از دگروال مارتین مادونیل سخنگوی ارتش امریکا گزارش داد که ملاعمر فضل الله از رهبران ارشد تحریک طالبان پاکستان همراه با چهارتن از همراهانش به روز سه شنبه در نتیجه حمله یک هواپیما بی سرنشین امریکایی در ولایت کنر افغانستان کشته شده است.

درخبر آمده است که امریکا ملا فضل الله طراح حمله بر یک دبیرستان نظامی در پاکستان بود که در سال 2014 به شمار 130 تن از دانش آموزان نظامی پاکستان جان خود را از دست دادند. ملافضل الله همچنان در سال 2012 تلاش کرد تا ملالی یوسفزی برنده جایزه نوبل را به قتل برساند. این حمله بعد از آن انجام گرفت که بین حکومت افغانستان و طالبان افغان یک آتش بس موقتی در ماه رمضان اعلام شد.

مقامات پاکستان بارها افغانستان را متهم کرده بودند که به ملافضل الله و نفراتش در سه ولایت هم مرز با پاکستان پناه گاه های امن فراهم کرده است. برخی منابع غیر رسمی از حضور ملافضل تحت حمایت حکومت افغانستان گزارش داده بودند. به نظر می رسد که قتل ملافضل الله بخشی از توافق اخیر حکومت کابل و امریکا با پاکستان بوده و در دیدار اخیر جنرال قمرجاوید بجوا از کابل درین باره فیصله نهایی به دست آمده بود. قتل ملافضل الله بعد از واگذاری رسمی مناطق قبایلی تحت اداره پاکستان و تلاش برای ورود طالبان در بدنه قدرت در دولت کابل، سومین امتیازی است که ظرف یک ماه اخیر از سوی امریکا و حکومت کابل برای نزدیک شدن با پاکستان و تشویق آن کشور برای کشانیدن طالبان به میز مذاکره داده شده است.