-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ تیر ۵, سه‌شنبه

باید نان را به آزادی پیوند بزنیم

آیا برای اسلام گرایان ایران دیر نشده است؟

در مراسم سی و هفتمین سالگرد انفجار حزب جمهوری اسلامی علیرضا بهشتی فرزند آیت الله بهشتی که برجسته ترین چهره جمهوری اسلامی در آن انفجار بود، در کنار فرشاد مومنی اقتصاددان و محمود صادقی نماینده تهران در مجلس حضور یافت.

 فرشاد مومنی در این مراسم گفت:

«اگر به موازین انقلاب بازگردیم جامعه‌ای با عزت خواهیم ساخت.»

علیرضا بهشتی گفت: «رفع نگرانی‌های جامعه فقط با بازگشت به مردم امکان پذیر است»

محمود صادقی نیز با اشاره به اعتصابات جاری درکشور گفت:

 اعتصاب‌ها ثمره بلایی است که بر سر اقتصاد آوردند.

علیرضا بهشتی اضافه کرد:

یکی از سؤال‌های اساسی این است که چطور می‌توان بین نان و آزادی پیوند برقرار کرد؟ آنچه می‌تواند بین این دو پیوند بزند یک جنبش عدالت خواهانه است. اگر اصلاح‌طلبی بخواهد خود را نجات دهد باید نگاهش به عدالت اجتماعی باشد. مهم‌ترین سؤالی که پیش روی حکومت‌ها قرار دارد این است که چطور می‌شود برای یک جامعه متکثر یک نظام را طراحی کرد که همه در آن احساس آرامش کنند. 

محمود صادقی گفت: انحراف اساسی این است که بعضی قیدهای بزرگ و اصل‌ها فراموش و استثناها تبدیل به قاعده شده اند. یکی از انحرافات اصل 30 (آموزش و پرورش رایگان) است؛ همه چیز پولی شده است. اعتصاب‌هایی که الان می‌بینید ثمره بلایی است که بر سر اقتصاد آورده‌اند. به جای خصوصی سازی، «مالِ خود سازی» کرده‌اند. قانون کار فعلی به هیچ وجه از حقوق کارگران حمایت نمی‌کند. باید به قانون اساسی برگردیم.