-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ تیر ۴, دوشنبه

مذاکرات سری بن سلمان و پوتین

 پیک نت گزارش داد: در مسکو گفته می شود که مذاکرات مهمی میان پوتین و بن سلمان ولیعهد صاحب قدرت عربستان جریان داشته و نتایج مهمی نیز به دست آمده است. رسانه های روسیه این دیدار را با عنوان "دیدار دوستانه پوتین و ولیعهد عربستان" منتشر کرده اند و در لابلای تفسیر این دیدار به خبرهای مهمی نیز اشاره کرده اند که در راس آنها پیوستن عربستان به روند صلح در سوریه و برقراری مناسبات عادی میان آن کشور و دولت بشار اسد است. 
در همین تفسیرها اشاره به نتایج مثبتی شده که در گفتگوی پوتین و بن سلمان در باره ایران به دست آمده است. نتایجی که به موجب آن عربستان و جمهوری اسلامی برای حل مشکلات سیاسی و اقتصادی خود (با حفظ استقلال مذهبی) پشت میز مذاکره بنشینند و در گام اول راه حلی برای جنگ یمن بیابند و از گسترش جنگ در خلیج فارس جلوگیری کنند.

 اشاره به احتمال تشکیل یک کنفرانس با شرکت کشورهای پاکستان، افغانستان، ایران، عربستان، قطر، عراق و عمان شده است. آیا نتایج این دیدار و گفتگو به اطلاع مقامات جمهوری اسلامی رسانده شده است؟ آیا برای سهیم کردن ترکیه در این دیدارها و مذاکرات و مصالحه ها در انتظار نتایج انتخابات ترکیه خواهند ماند؟ انتخاباتی که ظاهرا اگر تقلب در آراء آن نشود به مرحله دوم کشیده خواهد شد و اردوغان علیرغم همه تلاشی که کرده در مرحله اول این انتخابات به پیروزی دست نخواهد یافت.

در ایران نیز زمزمه هائی در رسانه ها آغاز شده که نشان میدهد مقامات جمهوری اسلامی نیز از مذاکرات بن سلمان و پوتین در روسیه بی اطلاع نیستند.