-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ خرداد ۱۳, یکشنبه

داعش هرات به دنبال احمد ضیاء رفعت

نوشته: مرادی
سال گذشته در تاریخ ۲۷ جوزای ۱۳۹۶، «دارالعلوم عالی هرات»، با صدور اعلامیه‌ای، احمدضیا رفعت شاعر و استاد دانشگاه کابل را تکفیر کرد. ملاهای این دارالعلوم، برای صدور فتوای ارتداد و تکفیر رفعت، به مجموعه شعر او تحت عنوان «رفتن رسیدن نیست»، استناد کرده بودند. آنان در تکفیرنامه خود، حدود ۶۰ بیت از اشعار این شاعر را کفرآمیز و الحادی دانسته بودند که به زعم آنان، انکار خدا، معاد، بهشت، جهنم و دیگر مسائل اعتقادی را شامل می‌شد.

فتوای دارالعلوم هرات نیز جنبه فقهی از نوع معین داشت که عبارت از کافر دانستن یک نفر از اهل قبله و خروج یک مسلمان از دین اسلام بود. بر اساس این فتوا، احمدضیا رفعت باید به قتل می‌رسید زیرا او خدا و دیگر اعتقادات اسلامی را انکار کرده بود. دو روز قبل زمان آن فرارسیده بود تا رفعت به قتل برسد اما نیروهای امنیتی، بمبی را که در موتور وی تعبیه شده بود، قبل از انفجار خنثی کردند. تاهنوز مسوولیت این بمب‌گذاری را فرد یا گروهی به عهده نگرفته است. پولیس نیز تاهنوز، شخص یا اشخاصی را به این بمب‌گذاری متهم نکرده است. بنابراین، نمی‌توان گفت که علمای دارالعلوم هرات، عامل این بمب‌گذاری بوده‌اند اما از آنجا که فتوای کفر این استاد دانشگاه، توسط علمای دارالعلوم هرات و به خصوص «جلیل‌الله مولوی‌زاده» رییس این دارالعلوم صادر شده بود، در وهله اول، علمای دارالعلوم هرات و سپس رییس آن متهم اصلی این رویداد است.