-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ خرداد ۲۲, سه‌شنبه

جوان ترین پژوهشگرِ سفیر/ محمد شفیق همدم

شفیق همدم، کارشناس امور حکومت داری و امنیت ملی است. گفته می شود وی به سفارت افغانستان در واشنگتن گزینه شده است.
محمد شفیق همدم در سال ۱۳۶۰ هجری چشم به جهان گشوده و مثل میلیون‌ها افغان با مشقت‌های زندگی چون جنگ‌ها، ناامنی، فقر، گرسنگی،‌ بی‌عدالتی، تبعیض و محرومیت‌ها بزرگ شد. دشواری‌های زندگی به او آموخت که باید سرسخت، اما مهربان و همدم بود. در کنار تمام دشواری‌ها و چالش‌ها او دامن تعلیم و تعلم را ترک نکرد. برای آینده و آروزی یک افغانستان پر امن، صلح‌آمیز و مرفه از هیچ نوع قربانی دریغ نورزید. اینک برای رسیدن به آرمان مشترک خویشتن و هم‌وطنان گرامی در قلعه‌های موفقیت توأم با چالش‌ها به‌سوی یک فردای بهتر در یک مسیر درست همراه با کاروان جوانان کشور به‌سوی این هدف درحرکت است.

آقای همدم متخصص حکومت‌داری و امنیت ملی است که بیش از یک و نیم دهه بدین سو در نهادهای ملی و بین‌المللی مصروف خدمت است. او فعالیت‌های مدنی و سیاسی‌اش را از ایام متعلمی و محصلی آغاز نموده به حیث یک عضو فعال جامعه از نوجوانی تا حال در عرصه‌های اصلاحات، عدالت، حکومت‌داری و امنیت با نهادها مدنی، حکومت، شرکت های تجاری، نهادهای آکادمیک، سازمان‌های جهانی به شمول پیمان ناتو، پروژه‌های سازمان ملل متحد ایفای وظیفه نموده است.

در کنار مصروفت هایش آقای همدم به حیث یک رضا کار و فعال مدنی مؤسس چندین نهادهای ملی و بین‌المللی به شمول شبکه افغانی مبارزه با فساد، دیده‌بان مبارزه با فساد، شورای انکشافی افغانستان و آمریکا است. آقای همدم از سال ۲۰۰۱ تا سال‌های ۲۰۰۴ در نهادی‌های بین‌المللی و مدنی در عرصه‌های ارتقای ظرفیت‌ها، مبارزه با فساد، و پروژه‌های خلع سلاح گروه‌های مسلح غیرمسئول ایفای وظیفه نموده و از سال ۲۰۰۴ تا سال ۲۰۱۴ با پیمان آتلانتیک شمالی ناتو در عرصه های امنیت، فرهنگ، سیاسی و دیپلوماسی به حیث مشاور ارشد این پیمان ایفای وظیفه نموده است.

او به‌جز از سفرهای رسمی و آکادمیک تمام عمرش را در افغانستان سپری نموده و در دها نشست‌های ملی و بین‌المللی در آسیا، اروپا، آفریقا و آمریکا به شمول کنفرانس‌های هالند، فرانسه، بلژیک، شیکاگو، کنفرانس دوم بن و در چندین کنفرانس‌های روسای کشورهای عضو ناتو، کنفرانس‌های وزرای دفاع، خارجه و لوی درستیزان کشورهای عضو ناتو اشتراک ورزیده است. او برای دادخواهی و آگاهی سیاسیون در مورد مشکلات افغانستان در پارلمان اتحادیه اروپا، برای اعضای پارلمان کشورهای عضو ناتو، سناتوران ایالات‌متحده امریکا و کمیسیون‌های پارلمان کشور نشست‌ها و سخنرانی‌های متعدد داشته است.

آقای همدم به حیث یک پژوهشگر، مبصر و آگاه امور سیاسی و امنیتی در مورد اوضاع جاری افغانستان و جهان ده‌ها مقاله نوشته، که مقاله‌ها و مصاحبه‌های ایشان به زبان‌های دری، پشتو، انگلیسی،‌ عربی، فرانسوی،‌ هسپانوی، روسی و دیگر لسان‌های بزرگ جهان توسط رسانه‌های معتبر جهان چون واشنگتن پوست، هافنگتن پوست، دیپلومات، دی حیل، فارن پالیسی اوپن تینک تنک، ژورنال ناتو، گاردین و دها رسانه‌های معتبر جهان نشر شده است. وی بحیث کارشناس و مبصر با رسانه های چون الجزیره، بی بی سی، آزادی، طلوع، آریانا، تلویزیون یک و دیگر رسانه همکار است.

در کنار عضویت در چندین نهادهای ملی و بین‌المللی آقای همدم عضو کنوانسیون سازمان ملل برای مبارزه با فساد، عضو مرکز صلح هیروشیما در توکیو و عضو بیست‌ویک رهبر آسیا در جامعه آسیا بوده است. ایشان در کنار ده‌ها تقدیرنامه‌ها و جوایز جهانی به حیث جوان‌ترین افغان نخستین نامزد جایزه نوبل سال ۲۰۱۳ بودند.

آقای همدم در کنار علوم عصری تفسیر،‌ حدیث، فقه، عقاید و علوم اسلامی را از علمای جید کشور آموخته، تحصیلات ثانوی تا معادل لیسانس خویش را در داخل کشور و تحصیلات عالی اش را در آمریکا و اروپا به پایان رسانید. او در روابط و امنیت بین‌الدول تخصص خویش را از پوهنتون جورج مارشال در آلمان، تصدیق رهبری و مدیریت را از پوهنتون هارورد در امریکا و ماستری در حکومت‌داری و امنیت ملی را از انستیتوت سیاست جهان از واشنگتن دی سی به درجه اعلی بدست اورده است. او به لسان های پارسی دری، پشتو، انگلیسی، اردو و عربی تسلط دارد. او در پوهنتون میرلند ایالات متحده آمریکا بحیث کارشناس، بحیث پژوهش‌گر ارشد در سویل وژن و در شرکت جهانی جنرالی بحیث منیجر نیز ایفای وظیفه نموده است. آقای همدم در واشنگتن دی سی به حیث آگاه حکومت‌مداری و امنیت ملی مصروف پژوهش بود و اخیراً بحیث معاون مشاوریت ارشد رئیس جمهور در امور ملل متحد ایفای وظیفه میکند.

آقای همدم و بانو خوشی همدم یازدده سال قبل با هم ازدواج کرده اند و ایشان درای یک پسر و یک دختر هستند. او به این باور است که چون فرزندان ایشان هر فرزند کشور مستحق بهترین های دنیا است و برای تامین حقوق اساسی و انسانی هموطنان عزیز خویش از هیچ نوع تلاش دریغ نه‌باید ورزید.