-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ تیر ۲۱, پنجشنبه

ترمپ از بستن تنگه هرمز به وسیله ایران خوشحال می شود

دیپلمات: تله خطرناک ترامپ برای رژیم ایرانایان مکردی، دیپلمات بلندپایه سابق بریتانیا، طی یادداشتی در وبگاه تحلیلی-خبری فیرآبزرور نوشت: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا تلاش می‌کند رژیم تهران را به یک تله بکشاند. شواهد این امر، واضح هستند. ترامپ از توافق هسته‌ای خارج شد و درحال بازگرداندن تحریم‌های آمریکا است. مضاف بر این، او تهدید کرده هر کشور دیگری که نفت ایران را بخرد، را تحریم می‌کند.

به گفته این دیپلمات سابق، آمریکا و اسرائیل، به دنبال امضای توافقی با روسیه هستند که به موجب آن، اگر بشار اسد همه نیرو‌های سپاه پاسداران را از سوریه اخراج کند، اجازه می‌یابد که در قدرت باقی بماند. مکردی با اشاره به تهدیدات مقامات رژیم ایران درخصوص بستن تنگه هرمز، افزود اگر تهران تحریک شود و کشتی‌های خارجی را در تنگه هرمز هدف قرار دهد، ترامپ خوشحال خواهد شد. زیرا این امر به آمریکا یک بهانه برای جنگ خواهد داد. آمریکا در آن حالت، مدعی خواهد شد که حکومت ایران قصد دارد ۳۰ درصد عرضه نفت جهانی را مسدود کند و بنابراین حمله نظامی تنها راه بازداشتن آن است.
مکردی ادامه داد: سیاست تغییر رژیم در ایران بخشی از استراتژی بزرگ خاورمیانه است. ظاهرا طرح‌های یک حمله نظامی از قبل در حال آماده شدن است. اسرائیل و آمریکا چند ماه قبل یک گروه کاری مشترک را تاسیس کرده‌اند که بر تحریک شورش در ایران متمرکز است. ارتش اسرائیل به تازگی، سرلشگر نیتسان آلون را، به عنوان نخستین مدیر پروژه ویژه ارتش برای هماهنگ کردن همه مسائل مرتبط با جنگ علیه رژیم ایران، منصوب کرده است. دو هفته پیش، آلون برای آغاز برنامه‌ریزی مشترک به آمریکا سفر کرد.