-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ تیر ۱۷, یکشنبه

به نظر می رسد که افغانستان صاحب دو مرکز می شود؛ یکی کابل، دیگری توره بوره


اشاره: غیر از سخنگویان قوای خارجی، هیچ مرجع دیگری از منطقه گورگوری در مزر پاکستان به عنوان «پایتخت داعش» نام نمی برند؛ فقط همین ها از زبان خود سند ملکیت می دهند!نیروهای بین‌‍المللی در افغانستان می‌گویند در یک عملیات مشترک با نیروهای افغان "پایتخت" خلافت گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش در این کشور را نابود کرده‌اند.

جوشوا تیل، فرمانده عملیات‌های خاص نیروهای بین‌المللی در افغانستان می‌گوید در این عملیات در منطقه 'گورگوری ' در ولسوالی ده‌بالای ولایت ننگرهار، ۱۶۷ جنگجوی این گروه کشته شده‌اند.

در عملیات اخیر که بیش از دو ماه طول کشید، صدها کماندوی افغان و ده‌ها نیروی ویژه آمریکایی حضور داشتند.

آقای تیل می‌گوید: "این یک منطقه مهم برای داعش بود، جایی‌که زمینه کمک‌های مالی و لجستیکی را برای شان فراهم می‌کرد. منطقه را از آنان پس گرفتیم و توانستیم زمینه بازگشت مردم محل به خانه‌های شان را فراهم کنیم. درست در زمانی که فصل درو فرا رسیده است. داعش از همینجا حمله‌های بزرگی در کابل و ننگرهار را برنامه‌ریزی می‌کرد."
جوشوا تیل فرمانده عملیات‌های خاص نیروهای بین‌المللی تاکید می کند: "ما توافق کرده‌ایم تا افغانستان تنها یک پایتخت داشته باشد، آنهم کابل، و نگذاریم داعش پایتخت داشته باشد."

اما مقام‌های محلی می‌گویند داعش در تلاش است تا منطقه توره‌ بوره را به پایگاه قدرتش تبدیل کند.