-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ مرداد ۹, سه‌شنبه

اوضاع در مسیر دیگری افتاده است

شرایط رهبر طالبان برای توافق با امریکا؛ از خروج تا سه سال آینده تا اداره ۱۳ ولایت.

روزنامه اردو زبان «امت» چاپ پاکستان، با انتشار گزارشی، جزییات مذاکره و توافق میان نمایندگان طالبان و امریکا در قطر را فاش کرده است.
مولوی هبت‌الله رهبر طالبان، موافقت خود را برای مرحله ابتدایی مذاکرات مستقیم با امریکا اعلام کرده است؛ اما شبکه حقانی با برخی از موارد موافق نیست. بر همین اساس، آلیس ویلز؛ نماینده ویژه امریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی، با نمایندگان طالبان از جمله مولوی عباس استانکزی، شهاب‌الدین دلاور و سهیل شاهین در قطر دیدار کرده است. در این ملاقات، کارمندان سفارت امریکا در قطر، آلیس ویلز را همراهی کرده اند.

روزنامه امت به نقل از منابع آگاه نوشته است: دولت امریکا حاضر است مذاکرات مستقیم با طالبان افغانستان را در یکی از سه کشور ترکیه، قطر یا عربستان ظرف یک ماه آینده آغاز کند.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که این امکان هم وجود دارد که مذاکرات امریکا و طالبان در یکی از کشورهای آسیای مرکزی انجام شود. پس از دیدار آلیس ویلز از دفتر طالبان در قطر، سهیل شاهین؛ سخنگوی طالبان افغانستان در دفتر قطر اعلام کرد که امریکا نه تنها آماده مذاکره است؛ بلکه حاضر است درباره شرایط طالبان با این گروه به توافقی دست یابد.