-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ تیر ۲۶, سه‌شنبه

عربستان تمام تبلیغات اسلامی را متوقف کرد

پند و شوک بزرگ تاریخی به سلامیست های افغانستان، ایران و سراسر جهان

دولت عربستان در یک اقدامی جنجالی برنامه‌های آموزشی اسلامی را منحل کرد. به گزارش الجزیره، دولت عربستان برنامه‌های "آگاهی‌بخشی اسلامی" را، که از حدود نیم قرن پیش در عربستان معمول بوده، لغو کرد. علاوه بر این، وزارت امور اسلامی عربستان، تمام فعالیت‌های تبلیغی که از آغاز تعطیلات تابستان شروع شده را متوقف کرد.

در همین رابطه، وزارت آموزش عربستان طی بخشنامه‌ای، برنامه‌های دینی موسوم به "فطن" (هوشیاری)، "حصانه" (مصونیت)، "توعیه" (آگاهی‌بخشی) را به همراه تمام کمیته‌های مرتبط با آنها، منحل کرد. در حالی که برخی از این برنامه‌های آموزشی برای جلوگیری از نفوذ افکار لیبرالیستی و سکولاریستی طراحی شده بودند، الجزیره لغو آن‌ها را نشان‌دهنده نفوذ جریان لیبرالیستی در عربستان دانست.

گفتنی است که برنامه دینی موسوم به "آگاهی‌بخشی اسلامی" در سال ۱۹۶۹ در عربستان شروع و در تمام مدارس عربستان اجرا شد. در طول سال‌های گذشته، فعالیت‌های دینی مرتبط با تبلیغات اسلامی زیر نظر این برنامه انجام می‌شد. در اغلب مدارس عربستان، اتاقی برای بصیرت‌افزایی اسلامی وجود داشت که دانش‌آموزان علاقمند به فعالیت‌های تبلیغی در آن گرد هم می‌آمدند.

در سال‌های گذشته، جریان‌های لیبرالیستی عربستان، برنامه "آگاهی‌بخشی اسلامی" را به تربیت یک نسل "تندرو" متهم کردند. امری که به مطالبه لغو این برنامه منجر شد. در همین رابطه، وزارت امور اسلامی عربستان، تمام فعالیت‌های تبلیغی دینی، سخنرانی‌ها و برنامه‌ها که با آغاز تعطیلات تابستان شروع شده‌اند را متوقف کرد.

قرار بود این برنامه‌های دینی تا فرا رسیدن عید قربان ادامه داشته باشند. این تصمیمات عربستان در حالی صورت می‌گیرد که در ماه‌های اخیر چندین تن از علمای دینی، از جمله شیخ سفر الحوالی و سه فرزندش، بازداشت شده‌اند. بخشنامه توقف برنامه‌های تبلیغی اسلامی، از سوی احمد بن محمد العیسی، وزیر آموزش عربستان، و با امضای او منتشر شده است.