-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ مرداد ۱۵, دوشنبه

گمانه زنی ها در کویت درباره تفاهم ایران و امریکا

تقریبا تمام محافل سیاسی ایران منتظر نتایج پیام هائی هستند که وزیرخارجه پادشاهی عمان به نیابت از ایران به کاخ سفید برد. نه تنها محافل سیاسی، بلکه پیش و بیش از آن بازار ایران منتظر این نتایج است و با شامه ای که بازاریان دارند، عقب نشینی از بازارسیاه دلار را شروع کرده اند. ظاهرا آنها زودتر از همه میدانند زمان عقب نشینی رسیده و اگر تاخیر کنند ضرر می کنند!

روزنامه "الجریده" چاپ کویت خبر را منتشر کرد که نشان میدهد انتظار از ایران فراتر رفته و کشورهای عرب منطقه نیز در انتظار نتیجه اند. این روزنامه مدعی شد که ترامپ ۷ شرط ایران برای مذاکره را قبول کرده است. از جمله بازگشت به برجام، پایان تهدیدهای نظامی، ترک سیاست براندازی رژیم ایران، عدم تحریک عربستان و متحدان آن علیه ایران، انصراف از تحریم های جدید و دست برداشتن از فشار به شرکت های اروپائی برای خروج از ایران.

حتی اگر آنچه روزنامه کویتی نوشته عمدتا گمانه زنی باشد نیز نمی توان به سادگی از کنار آن گذشت و آن را پشت گوش انداخت! بویژه اگر منابعی این خبر را در اختیار کویت گذاشته باشند تا با انتشار آن "به در گفته باشند تا دیوارهم بشنود". این روزنامه ننوشته که ایران در برابر عقب نشینی امریکا چه تعهداتی را پذیرفته است.