-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ مرداد ۱۲, جمعه

جان سپکو: امریکا ۴ میلیارد دالر به طالبان رشوه داده است

روزنامه راشیا تودیجان سپکو بازرس کل امریکا در افغانستان هشدار داد که ۴ میلیارد دلاری که به برنامه ایجاد ثبات اختصاص داده شده بود احتمالا صرف پرداخت رشوه به شورشیان و به مصرف  حمایت و پشتیبانی از آنها رسیده است.
او در آخرین گزارش خود در محضر کنگره امریکا ادعا کرد که ۱۵ میلیارد دالر امریکا در افغانستان مفقود است!
 سوپکو افزود که در تلاش برای متوقف کردن قاچاق مواد مخدر در افغانستان، ۷/۳ میلیارد دلار  هزینه شده است. و این سرمایه گذاری نه تنها اثر «بسیار کمی» داشته، بلکه تولید تریاک افغانستان  از سال ۲۰۰۲تا کنون  به بالاترین سطح  رسیده است.
والتر جونز، یکی از سه نماینده   کنگره  که درخواست   محاسبه کرده بودند،  افغانستان را برای پول مالیات دهندگان «سیاهچاله» نامید.
جونز گفت،  حق مردم آمریکاست که  پولشان به مصارفی برسد که برای آن تفاهم بیشتری داشته باشند
۱۷ سال است که نیروی های نظامی ایالات متحده در افغانستان هستند. پرزیدنت دونالد ترامپ  بارها گفته است که بیش از این از حضور آنها  درافغانستان حمایت نمی کند.
«استیو بانون» رئیس مشاورات راهبردی ترامپ در گذشته،  در مورد مسئله افغانستان پیشنهاد کرد بجای نیروهای نظامی امریکا  افراد مزدور، از سازمانهای خصوصی، به کار گرفته شوند. « اریک پرینس» که زمانی  پایه گذار موسسه مورد مناقشه » بلاک واتر» بود نیز از این پیشنهاد حمایت کرد. » خواهر » پرینس» » بتسی دِ فوس»، در کابینه ترامپ وزیر اموزش است.
فرماندهان و دیپلمات های آمریکا در حال حاضر به دنبال مذاکرات صلح هستند.

بنا به نوشته  روزنامه نگار افغانی تبار، عمران فروز ، در مجله « Heise »  یکی از خواست های اصلی طالبان خروج کامل سربازان خارجی از افغانستان است.
از یک سو، دولت غنی، در این مورد اختیار تصمیم گیری ندارد، از سوی دیگر خروج نیروهای خارجی به سود آن نیست. حکومت فاسدی که در پایان سال ۲۰۰۱ با کمک غرب بر سر کار آمد فقط با کمک همان ها نیزمی تواند برسر پا بایستد».