-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ شهریور ۵, دوشنبه

نماینده گان احزاب، دسترخوان ارگ را تحریم کردند

محی‌الدین مهدی عضو شورای رهبری حزب جمعیت اسلامی افغانستان و یکی از اشتراک‌کنندگان نشست دیشب اشرف غنی با نمایندگان احزاب سیاسی می‌گوید، در جریان این نشست رییس جمهور تهدید کرده است که اگر احزاب بر روی خواسته‌های‌شان پافشاری کنند، بر بنیاد قانون آن‌ها را منحل می‌سازد.

به گزارش سلام وطندار، فرید حمیدی دادستان‌ کل نیز خلاف اصول و به‌ عنوان یک حربه‌ در این نشست حضور یافته بود.
محی‌الدین مهدی در ادامه می‌گوید، رییس جمهور قصد دارد تا با خریداری 27 هزار دستگاه ثبت نشانۀ انگشت، رأی‌دهندگان را بایومتریک کند.
به گفتۀ آقای مهدی، احزاب با این طرح موافق نبودند چون این ماشین‌ها صرفاً در اختیار حکومت قرار خواهد داشت.

گفته می‌شود، که نشست احزاب با رییس جمهور با تنش به پایان رسیده و احزاب به رسم اعتراض نان شب ارگ را نخورده و مجلس را ترک کرده‌اند.
اما شاه‌حسین مرتضوی معاون سخنگوی ریاست جمهوری نشست اشرف غنی با احزاب سیاسی را سازنده خوانده و می‌گوید، بر بنیاد فیصلۀ احزاب و حکومت، یک کمیتۀ مشترک برای رسیدگی به چالش‌های انتخاباتی ایجاد خواهد شد.

پیش از این، کمیسیون انتخابات گفته بود، که خواسته‌ها و پیشنهادات احزاب برای انتخابات مجلس نمایندگان قابل تطبیق نیست؛ اما در انتخابات ریاست جمهوری می‌توان این خواست‌ها را عملی کرد.
یادآوری می کنیم، که احزاب سیاسی پیش از این در نشستی گفته بودند، که اگر در انتخابات از سیستم بایومتریک استفاده نشود، آنها انتخابات را تحریم می کنند.