-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ مرداد ۱۹, جمعه

اعلامیۀ احزاب با طعم تلخ اشاره به گزینه های بعدی

* دولت حاکم به تفرقه و جدایی بین مردم دامن می زند.
* حق حاکمیت ملی و نظام حقوقی در معرض تخریب است.
* دولت با تقلب سازمان یافته، درپی دستکاری انتخابات است و اراده ای برای شفافیت ندارد.
* در صورت ادامه نقض موازین، گزینه های بعدی تحت بررسی اند.
نشست رهبران ایتلاف بزرگ ملی ، شورای حراست و ثبات و شخصیت های تاثیر گزار ملی در هتل سرینا که به صورت زنده پخش می شود و این هم بیانیه نشست سرینا در مورد "انتخابات و مصالحه":

بسم الله الرحمن الرحیم

موضع مشترک احزاب، ائتلاف‌های سیاسی و شخصیت‌های تاثیرگذار ملی افغانستان، در پیوند به برگزاری انتخابات و پروسه صلح
افغانستان متعلق به‌همه ساکنان این سرزمین تاریخی‌است و به همین دلیل تاریخ افغانستان گواه بر مقاومت متحدانه همه باشندگان آن، در برابر دشمنان این سرزمین بوده است. مردم این سرزمینِ پرافتخار، در طو ل تاریخ خود، در برابر تجاوز و خودکامگی، برادر وار ایستادند و جان‌های خود را در دفاع از ارزش های اسلامی و ملی‌شان قربانی کردند که دوره‌های جهاد و مقاومت، شاهد بر این مدعااست. پس از سال ۲۰۰۱ و شکل گیری دولت جدید نیز، تمام اقوام ساکن این سرزمین، برای تشکیل یک دولت مردمی و برای حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور، در کنار هم متحدانه قرار گرفتند و برای این هدف تااکنون و همه‌روزه جانبازی می‌کنند.  

شهروندان افغانستان که به قیمت خون‌شان از ارزش‌ها و آزادی این سرزمین دفاع کرده اند، مستحق این بودند و هستند که نظام مردم سالار، خدمت گذار، پاسخ‌گو، انتقاد پذیر و متمایل به اصلاحاتِ متداوم داشته باشند. از همین رو احزاب، جریان‌های سیاسی و شخصیت‌های ملی، همیشه، مسوولانه تلاش‌کرده اند تا سران حکومت را در مطابقت با قانون اساسی، متوجه مکلفیت‌‌هاشان بسازند. اما با تأسف و به ویژه در چهارسال اخیر، نه تنها به‌خواست‌های برحق و قانونی مردم توجه صورت نگرفت، بلکه به گونه منظم، قانون اساسی و سایر قوانین افغانستان، آگاهانه نقض گردیدند و حتی مواد موافقتنامه حکومت وحدت ملی که بر بنیاد‌ آن، این‌حکومت ایجاد شده است، عملی نشد و در سالیان گذشته، سیاست‌ها و اعمال این حکومت، موجب تفرقه در میان صفوف مردم افغانستان شده و دامن زدن به افتراق، جدایی و دشمنی میان باشندگان این سرزمین، عملاً به سیاست حاکم در دستگاه حکومت وحدت ملی تبدیل شده است.

زوال حاکمیت قانون در بخش های مهمی از قلمرو افغانستان طی چهارسال گذشته و سقوط بیشتر مناطق به‌دست نیروهای مسلح مخالف نظام، واقعیتی تلخ و دردناک دیگری است.
به صراحت گفته می‌توانیم امروزه، بیشتر از هر زمان دیگری وحدت ملی ما در معرض تهدید و تخریب قرار گرفته است. قانون اساسی و نظام حقوقی ما در حال تضعیف است. حق حاکمیت ملی ما آشکارا زیر سوال رفته است. مردم افغانستان از تصمیم گیری بر روند‌های ملی و سرنوشت ساز، مانند صلح و نظارت قانونی و تاثیرگذار بر روندهای انتخاباتی و دموکراتیک، محروم شده اند. نحوه آمادگی برای برگزاری انتخابات و شکل دهی این روند و همچنین ایجاد و تشکیل نهادهای انتخاباتی با نقض مکرر قوانین مربوط همراه بوده است. با وجود هزینه‌های هنگفت، روند ثبت نام رای دهندگان پر از دستکاری و ابهام بوده و زمینه یک تقلب سازمان یافته را فراهم کرده است که همه این مسایل نشان می‌دهند رهبران حکومت وحدت ملی، برای تمکین به اراده مردم و برگزاری انتخابات آزاد، عادلانه، شفاف و فراگیر، اراده سیاسی ندارند.

برگزاری انتخابات عادلانه، شفاف و سراسری:
ما اعضای ائتلاف بزرگ ملی افغانستان، شورای حراست و ثبات افغانستان و جمعی از شخصیت‌های تاثیرگذار ملی، بر این‌امر اتفاق نظر داریم که انتخاباتِ شفاف، عادلانه و سراسری، معقول ترین راه برای انتخاب نمایندگان مردم و سایر ارگانهای مردمی در جمهوری اسلامی افغانستان می‌باشد.
اما متاسفانه فرایند مبهم و دستکاری شده توزیع تذکره‌های جعلی و ثبت نام، نشان می‌دهد که روند انتخابات آینده به گونه‌ی طرح ریزی شده است که زمینه هرنوع تقلب، تخطی و مهندسی نظام‌مند، به سود سران حکومت افغانستان در آن فراهم باشد و برگزاری انتخابات تحت چنین شرایطی، به گونه اجتناب ناپذیر، دال بر تقلب از پیش سازماندهی شده است.
ما به سران حکومت وحدت ملی و کمیسیون‌های انتخاباتی خاطرنشان می‌سازیم که باید تا دو هفته پس از انتشار این اعلامیه، به منظور شفاف‌سازی و تضمین سلامت انتخابات، تدابیر زیر اتخاذ گردد:
۱. اعلام ثبت بایومتریک رای‌دهندگان و تضمین این امر توسط ارگانهای مسئول و اجرایی کردن این پروسه توسط مراجع فنی قابل اعتبار در انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری؛
۲. تغییر سیستم انتخاباتی در مطابقت با طرح احزاب، جریان‌های سیاسی و شخصیت‌های مهم ملی کشور؛
۳. زمینه سازی نظارت تاثیر گذار از همه پروسه‌‌های انتخاباتی برای احزاب و نهاد‌های مدنی. 
در صورتی که حکومت و کمیسیون انتخابات، برای شفافیت انتخابات به عنوان پروسه ملی، در مدت تعیین شده اقدام نکنند، احزاب، جریان‌های سیاسی و شخصیت‌های ملی افغانستان، برای پاسداشت از قوانین کشور و کلیت نظام مردم سالاری، برای این‌که مانع روند انتخابات فاسد و بحرانزای فعلی گردند، ناگزیر اند به گزینه‌های بعدی متوسل ‌شوند. همچنان از جامعه بین‌المللی تقاضا می‌کنیم که از خواست مردم افغانستان مبنی بر برگزاری انتخابات عادلانه، شفاف، فراگیر و عاری از تقلب حمایت و پشتیبانی جدی نمایند تا از هر نوع تقلب مهندسی شده و سازمان‌یافته جلوگیری به عمل آید.
هیئت ملی برای مصالحه:
ما احزاب، ایتلاف‌های سیاسی و شخصیت‌های ملی، در عین حال‌که تاکید بر حفاظت از دست آوردهای هجده سال گذشته می نماییم، مذاکرات بین‌الافغانی را،‌ با همکاری جامعه جهانی و کشورهای منطقه، مناسب‌ترین راه حل برای پایان معضل جنگ در کشور می‌دانیم.
ما همچنان این را یک خلای بزرگ‌ می‌دانیم که تا اکنون یک حرکت ملی و برخاسته از متن مردم، برای دست یابی به صلح عادلانه راه نیفتاده است و ما با اتکا به اجماع بزرگ ملی که شکل داده ایم، با تشکیل «هیئت ملی برای مصالحه» که متشکل است از نمایندگان احزاب، ایتلاف‌های سیاسی، حوزه‌ی مقاومت، شورای ملی و جامعه مدنی؛ آماده‌گی کامل خود را برای آغاز مذاکرات مستقیم ابراز نموده و طی روزهای آینده اسامی کامل اعضای هیئت و طرح و برنامه کاری‌شان را، به همه مردم افغانستان پیشکش ‌می‌نماییم. از حکومت افغانستان و جامعه جهانی در خواست می کنیم که از شکل گیری و برنامه‌های «هیئت ملی برای مصالحه» حمایت همه جانبه و قاطع نمایند و همچنان از تحریک طالبان افغانستان در خواست می نماییم که به این ندای صلح طلبانه‌ی مردم افغانستان، لبیک گویند.
و من الله التوفیق
جمعه ۱۹ اسد ۱۳۹۷