-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ مرداد ۲۰, شنبه

هیأت رسمی طالبان به تاشکند رسید

اداره اطلاعات ایران خبر می دهد که یک جلسه « بن دوم» احتمالن در امریکا برگزار خواهد شد.به گزارش خبرگزاری MFA که به زبان روسی انتشار می یابد، یک هیأت رسمی طالبان به سر پرستی شیرمحمد استانکزی از تاریخ هفت تا دهم جولای در تاشکند پایتخت ازبکستان به سر می برند. ظاهراً این هیأت از دوحه به تاشکند سفر کرده و با مقامات ارشد ازبک ملاقات کرده اند. در خبر آمده است که مقامات ازبکستان از هیأت طالبان رسماً در وزارت خارجه آن کشور پذیرایی کرده و در باره صلح و جنگ مذاکراتی انجام داده اند.
درپی دو دور دیدار رسمی با معاون وزارت خارجه امریکا درقطر، کمیته های کاری از هر دو طرف ایجاد شده است تا روی مسایل کلیدی مانند ابطال یا تغییر تاریخ اعلام شده برگزاری انتخابات، مجلس و شورای های ولایتی تصمیم تازه اتخاذ شود. 
دور سوم مذاکرات با امریکا هنوز برگزار نشده اما درین میان طالبان مذاکرات خود با همسایه های افغانستان را آغاز کرده اند. این طور پیداست که تصامیم تازه و مهمی از سوی امریکا و طالبان در مشاوره با کشور های دور و پیش گرفته خواهد شد. 

براساس یافته های هسته های اطلاعاتی ایران، کنفرانس بین المللی مانند (بن اول) اما این بار نه در آلمان که در یکی از شهرهای آمریکا برگزار می شود.
طرح حکومت موقت دو ساله مورد بحث است و یک نماینده از جانب طالبان، یک نماینده از جانب حکمتیار، یک نماینده از جانب اشرف غنی، یک نماینده از جانب حامد کرزی، یک نماینده از جانب تاجیک ها، یک نماینده مشترک از جانب ازبک ها و هزاره ها و اقلیت های قومی و مذهبی، حکومت موقت را رهبری خواهند کرد.
در این میان آوازه است که حامد کرزی یکبار دیگر به عنوان رئیس دولت موقت انتخاب خواهد شد.

طبق اطلاعات واصله به دفتر شبکه اطلاع رسانی که روابط تنگاتنگ با وزارت اطلاعات ایران دارد، در کمیته های تخصصی گفتگوها میان نماینده های آمریکایی و نماینده های طالبان در قطر، هردو طرف بر تضعیف اقلیت های قومی و مذهبی از جمله ازبک ها و شیعه ها تاکید کرده اند.
آمریکایی ها پیشنهاد کرده اند که در آینده از ازبک ها و هزاره ها در هیچ منصب بالای دولتی استفاده نشود و تاجیک ها هم در رده بعدی از قوم پشتون قرار داشته باشند. این پیشنهاد مورد استقبال نماینده های طالبان قرار گرفته و قرار شده است تا در کمیته های تخصصی روز جزئیات آن کار شود.