-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ شهریور ۲۲, پنجشنبه

سایۀ پاکستان و روسیه در نشست خانه حضرت مجددی

اتفاقی غیر عادی که در خانه حضرت صبغت الله مجددی پیش آمد، ظاهراْ اقدامی استعجالی بوده که با تحرکات ولسی جرگه نیز هم آهنگ شده بود.
منابع مطلع به گزارشنامه افغانستان اطلاع داده اند که فیصله نشست شماری از شخصیت های سیاسی به رهبری حامد کرزی و یونس قانونی در خانه حضرت صبغت الله مجددی، بعد از تماس ها و مشورت های چند جانبه با نماینده گان پاکستان، روسیه و ایران انجام گرفته است. تماس فشرده دپلوماتیک بین مقامات روسیه، پاکستان و ایران با جناح برگزار کننده این نشست از مدت ها پیش در جریان بوده است.

همان گونه که انتظار می رفت، حامد کرزی رئیس جمهور سابق پیشتاز تحرکات جدید برای تجدید نظر در پیمان امنیتی است و مشارالیه در گفت وگو های رسانه ای خویش ازین موضوع با صراحت یاد آور شده بود. وی درخانه مجددی گفت :«قرار داد امنیتی تجدید نظر شود، موافقین دست های خود را بلند کنند ... جناب حضرت صاحب هم موافق است.».

 تصاویر کامل شاملان مجلس که نشان بدهد همه مجلسیان خواستار لغو پیمان امنیتی شده باشند؛ به درستی انتشار نیافته است. اما این چهره های نخبه سیاسی در آن حضور داشتند:
حامدكرزى، حنيف اتمر، محمد محقق، كريم خليلي، يونس قانونى، احمدولى مسعود، سيد منصورنادرى، ضراراحمدمقبل، زلمى رسول، رنگين دادفراسپنتا، عبدالهادى ارغنديوال، سيدحامدگيلانى، وحيدالله سباوون، انوارالحق احدى، صادق مدبر، جنرال دین محمد جرأت، قطب الدين هلال، عبدالله قرلق، حاجی دین محمد.
با این حال، امرالله صالح، انجنیر نبیل، جنرال دوستم، عطا نور، صلاح الدین ربانی، احمد ضیاء مسعود، و محور شورای حراست به رهبری استاد سیاف و عمر داوودزی، در جلسه حاضر نبودند یا دست کم حین رای گیری که حامد کرزی سخنگوی آن بود؛ حضور نداشتند. همزمان، تلاش برای مخدوش کردن پیمان امنیتی در سطح ولسی جرگه و مشرانو جرگه نیز در جریان بود.
عبیدالله بارکزی عضو مجلس نماینده‌گان گفت:«پیمان امنیتی میان افغانستان و امریکا را بخواهید آنرا رد کنید که از همه مشکل‌ها خلاص شویم».
جزئیات فیصله سران سیاسی در اقامت گاه حضرت صبغت الله مجددی، منتشر شده  و حضار، به «تجدید نظر در پیمان امنیتی» میان افغانستان و امریکا رأی داده اند.
پیمان امنیتی دو جانبه به تاریخ هشتم ماه میزان۱۳۹۳ از حنیف اتمر به امضاء رسید.
در باره تعدیل و فسخ این سند، در ماده۲۶ آمده است که با توافق کتبی دو طرف و با تبادل یادداشت دیپلماتیک، این پیمان قابل تعدیل است وهمچنان برای فسخ آن نیاز است تا یکی ازطرف ها دوسال پیش طرف دیگر را با اطلاع کتبی آگاه سازد.