-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ شهریور ۱۲, دوشنبه

هشدار مسعود به بهای جانش تمام شد

 
 
مسعود از بروکسل به جهان هشدار داد، اما دو دهشت افگن با گذرنامه صادر شده از بروکسل به کشتن وی آمدند.
 

 
نشریه اکونومیک تایمز نوشت که احمد شاه مسعود در سال ۲۰۰۱ در شهر بروکسل به سران اتحادیه اروپا اعلام کرد که طالبان حامی سازمان القاعده است و این سازمان خودش را برای یک حمله بزرگ به خاک امریکا آماده می کند. این جسارت مسعود به بهای جان وی تمام شد.
نکته جالب این است که دو بم گذار انتحاری اهل تونس که خود را در پوشش ژورنالیست به مسعود رسانیده بودند،‌ از پاسپورت های صادر شده از بروکسل استفاده کرده بودند، از جایی که مسعود  طرح حمله ۹/۱۱ را فاش کرده بود. پس دستور قتل مسعود به وسیله چه کسی صادر شده بود؟
 
اما درهمین مقاله پرده از راز دیگری برداشته شده است بدین شرح:
 
پیش از آن در سال ۱۹۹۶ فرانک ویسنر، سفیرامریکا در سازمان ملل متحد شماری از دپلماتا های هندی را در تفرجگاهی در بوتان دعوت داده بود که ریچارد هالبروک در آن جا حضور داشت. ریچارد هالبروک در حالی که تلفن با کسی صحبت می کرد، در سالن راه می رفت. وقتی مکالمه اش تمام شد، چنین اعلام کرد:
 روابط عاشقانه میان طالبان و امریکا پایان یافته است.
این درحالی است که تا چند روز قبل از آن، امریکا بدین باور بود که طالبان یک نیروی سازمان یافته وورزیده است که می توان به آن برای اجرای پروژه TAPI، یا خط لوله گاز ترکمنستان، بین افغانستان، پاکستان و هند امیدوار بود. شرک یونوکال که درین ماجرا حرف اصلی را می زد عامل اصلی درگیری در افغانستان بود.
 
اشاره: این مساله در ابهام است. رابن رافایل معاون وزارت خارجه امریکا در همان سال ۱۹۹۶ در دیدار با مسعود در کابل از وی خواست که به نفع طالبان از شهر کابل عقب نشینی کند. رافایل انتباه داده بود که طالبان بخشی از پروژه بین المللی است و درحالی که از عقب کلکین به دشت های شمالی خیره مانده بود، اظهار داشته بود که برای دفاع در برابر طالب جای زیادی باقی نمانده است. مسعود در پاسخ گفته بود تا زمانی که به اندازه کلاهش جایی برای دفاع است وی در دفاع از افغانستان خواهد ایستاد.