-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ مهر ۷, شنبه

احتمال تبديل‌شدن مناقشه تجاری به تنش نظامی

ژاپن‌تايمز: احتمال تبديل‌شدن مناقشه تجاري آمريکا و چين به تنش نظامي

وخامت در روابط چين و آمريکا که خود را در قالب مناقشه تجاري ميان دو طرف نشان داده است، کم کم در مسير تبديل شدن به تنش نظامي ميان دو طرف به پيش مي رود.
وزارت دفاع آمريکا (پنتاگون) روز سه شنبه تاييد کرده چين سفر «شي جين لانگ» فرمانده نيروي دريايي اين کشور به واشنگتن را (برای شرکت در بيست و سومين سمپوزيم بين المللي نيروي دريايي) لغو کرد. 
مسئولان آمريکايي همچنين گفتند پکن درخواست آن کشور براي بازديد ناو نيروي دريايي آمريکا از هنگ کنگ در ماه آينده را لغو کرده است.
علاوه بر اين، چين در روز سه شنبه از دولت «دونالد ترامپ» رئيس جمهوري آمريکا خواست تا برنامه فروش تجهيزات نظامي به ارزش ۳۳۰ ميليون دلار به تايوان را لغو کند.
وزارت خارجه چين هشدار داد، در صورتي که برنامه فروش سلاح از سوي آمريکا به تايوان همچنان به قوت خود باقي بماند، اين کار صدمه زيادي به روابط واشنگتن و پکن وارد خواهد کرد. اين در حالي است که آمريکا روابط رسمي با حکومت تايوان ندارد؛ اما بر اساس قوانين آمريکا، اين کشور مي تواند ابزار و سلاح لازم براي دفاع را در اختيار تايوان قرار دهد.