-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ شهریور ۲۸, چهارشنبه

تقابل جمیعت اسلامی با جامعه بین المللی

تقابل بین جمیعت اسلامی و جامعه بین المللی از حالت اختفا و دپلوماسی خارج شده و کار به « هشدار» کشیده است. تادامیچی یاماموتو، نماینده ویژه سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان دیروز در نشست شورای امنیت گفت که آماده گی‌های فنی برای برگزاری انتخابات "به خوبی" پیش می‌رود اما نگران از چالش‌های سیاسی است. منظور یاماموتو، قیام ائتلاف ملی بر ضد حرف نا شنوی حکومت برای ایجاد اصلاحات در نظام انتخاباتی است. هریک از ارکان ائتلاف ملی دیر یا زود، یا با دل ناخواسته یا از روی قناعت نیم بند، سرانجام به قبول یک ساختار سیاسی تن خواهند داد.
تجربه نشان داده که در یک روند نرم، اخطار های عطا نور و احمد ضیاء مسعود، کار را برای هردوی آنان از نظر یافتن یک جای مناسب در تشکیلات آینده، سخت تر خواهد کرد. اما اگر عامل فشار منطقه ای این بار بدون عقب نشینی عمل کند، ائتلاف ملی در پنج سال حکومت آینده در تقسیمات قدرت حضور سنگین خواهد داشت.