-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ مهر ۵, پنجشنبه

دکترخلیلزاد: به خاطر امنیت ملی خود با طالب مذاکره می کنیم

روزنامه واشنگتن پست  نوشت که برای دکترخلیلزاد فرستاده ویژه دولت امریکا برای صلح و تفاهم با طالبان همه چیز دو باره از سر شروع شده است. 

خلیلزاد در نخستین مصاحبه اش بعد از ادای سوگند به ماموریت جدید اظهار داشت:

به نظر می رسد که شماری از طالبان یا درمجموع همه طالبان در جستجوی یافتن راهی برای پایان بخشیدن به درگیری و رسیدن به یک توافق سیاسی هستند. ماموریت من درین مرحله به هدف آزمایش طرح هایی که این روند را به جلو براند، خیلی محدود است و هرگاه واقعاْ به مصالحه گرایش نشان دهند، در صورت لزوم برای کمک به گروه ها برای رسیدن به یک توافق ممکنه وارد میدان می شوم.

او گفت که شکل گفت و گو ها پیش بینی شده است اما او احتمال حضور امریکا در مذاکرات مسکو را که ایران و طالبان نیز در آن شرکت می کنند، رد کرد. وی استدلال کرد که کلید مذاکرات صلح از نظر ما دولت افغانستان است که آن ها درین باره چه احساسی دارند، چه گونه آن را سازماندهی می کنند و چه هدفی را دنبال می کند. درین رابطه مسایل زیادی است که فعلاْ در باره آن صحبت نمی کند. طالبان بر مذاکره رویاروی با امریکا اصرار دارند. وی گفت بحث صلح در میان باشد مذاکرات مستقیم اجتناب ناپذیر معلوم می شود.

خلیلزاد افزود: شما باید برای پایان دادن به یک درگیری مذاکره کنید تا ببینید که آیا امکاناتی برای حل وفصل مساله که با اساسات امنیت ملی ما هم آهنگی داشته باشد وجود دارد یا خیر؟ به همین ترتیب آیا افغانستان ممکن است باردیگر به لانه تروریست ها تبدیل شده و به امریکا ضربه بزنند. این مساله از نظر منافع امنیتی و ملی مهم است.
همچنان این موضوع مهم است که آیا چنین توافقی ارزش آن همه قربانی خون و خزانه ما را در ظرف ۱۷ دارد یا خیر؟

خلیلزاد هماره به پاکستان نگاه مظنون داشته است و انتصاب اخیر وی به امور افغانستان نگرانی هایی را در اسلام آباد بر می انگیزد. وی درین مصاحبه گفت: امیدوارم که پاکستان باب تازه ای را نسبت به قضیه افغانستان بگشاید. وی با تاکید بر عدم داشتن اطمینان نسبت به آن کشور گفت که دولت پاکستان به او و مایک پمپئو در رابطه به پایان جنگ در مرز ها با افغانستان اطینان نداده است. وی افزود: مواردی مهم و روشن درین زمینه مطرح اند. ما نمی خواهیم پاکستانی ها به خشونت طلبانی که به امریکایی ها، افغان ها و متحدان ما و غیرنظامیان حمله می کنند، پناه گاه فراهم کنند.
خلیلزاد با اشاره به نقش روسیه در افغانستان گفت که فضای مساعدی برای همکاری روسیه در افغانستان برضد افراط گرایی وجود دارد. اما وی خاطر نشان کرد: من با توجه به نقش مهم روسیه در گذشته و نوع نوستالژی آن کشور در افغانستان می دانم که امکان رقابت از سوی آن کشور وجود دارد. خلیلزاد احتمال داد که این ظرفیت رقابتی ممکن است بر رفتار روسیه در افغانستان اثر بگذارد. وی اضافه کرد که همکاری های احتمالی با توجه به عوامل دیگری نظیر روابط متقابله ما با روسیه و چشم اندازی که پوتین برای نقش روسیه در منطقه وجهان در نظر گرفته وجود دارد.