-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ شهریور ۱۴, چهارشنبه

حتی حامد کرزی را با یک تلفن به دفترش احضار می کرد


اشاره: تمام رهبران رده اول برای جلب رضایت دکترخلیلزاد با هم مسابقه می دادند و برای دپلومات کار آزموده، سفرۀ احساسات شخصی و عاطفی خود را پهن می کردند.ماموریت دکتر خلیلزاد  ۶۷ ساله، بنا به گزارش  National Public Radio مشاوریت ویژه رئیس جمهور ترمپ در امور افغانستان است. این بار وظیفه خلیلزاد تأمین صلح و کمک به مصالحه بین حکومت افغانستان و طالبان تعریف شده است. مایک پمپئو وزیر خارجه نیز که خطاب به خبرنگارانی که او را در سفر آسیایی همراهی می کنند؛ مشخص کرد که دکتر خلیلزاد به تیم وزارت خارجه می پیوندد تا در تلاش های صلح افغانستان به ما یاری رساند. او تجربه راه اندازی نخستین انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان را با خود دارد.

روزنامه نیویورک تایمز در زمانی که خلیلزاد در کشور آبایی اش به حیث سفیر امریکا وظیفه اجرا می کرد؛ نوشت که او زمانی به شهرت رسید که در مقام سفیر امریکا در کابل، این توانایی را به نمایش گذاشت که در گرماگرم خصومت ها میان جناح های قبیله ای، با سرعت عمل، مقامات ارشد افغانستان از جمله حامد کرزی را با یک تماس تلفنی به دفترش احضار می کرد. 

رونالد نیومن سفیر سابق امریکا در کابل در باره خلیلزاد می گوید: او یک معامله گر بزرگ است اما من نمی دانم که واقعاً معامله ای صورت داده خواهد شد و یا خیر؟
نیومن با اشاره به دپلوماسی با طالبان می گوید ما نمی توانیم درباره این که افغان ها با همدیگر شان چه گونه زنده گی کنند، معامله ای را صورت بدهیم. 
خانم رابن رافایل سابق معاون وزیر امور خارجه امریکا و یکی از هواداران طالبان و پاکستان گفته است که گزینش خلیلزاد نشانه ای آن است که اداره ترمپ در زمینه حل سیاسی جنگ افغانستان جدی است. اما او گفت: فکر می کنم این مساله مهم است و من به شخصه بدین باورم که خیلی دیر شده است و همه چیز ها در افغانستان حالت شکننده گی دارد و بازیگران بسیاری اند که هرگاه توجه لازم به ابعاد سیاسی و نظامی مساله نشود؛ ممکن است افغانستان به سوریه ثانی مبدل شود.

با این حال رافایل گفت که در افغانستان مواردی است که خلیلزاد می تواند آن را درست کند. « او مردی بسیار مجرب است. او از سیاست و فرهنگ منطقه آگاه است. او دپلوماتی قابل است و فکر می کنم که زمینه فراهم تا وی کار های زیادی انجام دهد. 
خلیلزاد در مصاحبه با نشنل پبلک رادیو در سال 2016 گفته بود: در جریان سال ها معامله یگانه درسی که فرا گرفتم این است که شما در انجام کاری که بر عهده دارید خیلی مواظب باشید که حاصل کار تان ممکن است یک منازعه بزرگ را پدید آورد.