-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ شهریور ۱۴, چهارشنبه

مولوی حقانی اعصاب خود را از دست داده بود

مولوی حقانی از بانیان شورای قوماندانان جهادی که بعداً به «شورای نظار» تغییر نام داد، به شمار می رفت.
قرار گزارش روزنامه گاردین، جلال الدین حقانی در سالیان اخیر مبتلا به مرض Parkinson’s بود. این بیماری در نتیجه اختلال نظام عصبی به وجود می آید که  سلول های عصبی در ناحیه مغز که عملیه تولید ماده شیمیایی دوپامین را به عهده دارد، به شدت صدمه می زند. این امر باعث می شود که عضلات وجود از کنترول نظارت عصبی بیرون می شود.

شبکه حقانی حاصل پروژه مشترک آی اس آی و سی آی امریکا بود. حنا ربانی کهر وزیر خارجه سابق پاکستان باری در یک نشست خبری این مساله را رسماْ فاش کرد. روزنامه انگلیسی گاردین می گوید که از نظر امریکایی ها، جلال الدین حقانی یک «شخصیت خیرخواه» بود. اما بعد ها که جریان حقانی به عنوان یک نیروی وحشتناک ریزرفی از دسترسی سی آی ای دور نگهداشته شد، درجنگ های پس از اشغال افغانستان به وسیله امریکا، در قیمومیت انحصاری پاکستان در آمد. پاکستان دیگر هیچ گاه حاضر نشد که این امتیاز پر بها را با بهای ارزان در اختیار سی آی ای قرار دهد. ناچار، امریکا بر سر حقانی ده میلیون دالر جایزه گذاشت و مایک مولن دریا سالار امریکا او را « بازوی واقعی آی اس آی» لقب داد.

حقانی نزدیک ترین فرد به اسامه بن لادن بود. او در جلسه موسس شورای فرماندهان جهادی که بعداْ به «شورای نظار» تغییر نام داد، شرکت داشت و در همان آوان، به احمد شاه مسعود به عنوان یک سردار جهان اسلام احترام می گذاشت. احمد شاه مسعود قصد داشت که ایشان مسئولیت رهبری فرماندهان را برعهده داشته باشد اما او ازین امتیاز به نفع مسعود گذشته بود. حقانی در شرایط بعد از سقوط حکومت دکتر نجیب الله به دستور آی اس آی و بن لادن، به ملاعمر دست بیعت داد و در جنایات و قتل عام های هزار باغ تخار، حریق شمالی و کشتار یکاولنگ دست بالا داشت و حتی در جلسه فرماندهان طالب، بر «فتح پنجشیر» سوگند خورده بود. 
حقانی در کشتار دسته جمعی حدود ۱۸۰۰ تن از نیروهای جنرال دوستم در چوکات فرقه ۵۳ که در جریان سقوط ولایت خوست در آخرین سال حکمروایی دکترنجیب الله به اسارت در آمده بودند، نقش کلیدی داشت.