-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ شهریور ۱۱, یکشنبه

هرات؛ بهای یک پاسپورت افغانی، ده هزار دالر برای ایرانیان

فساد سالاران هرات را متوقف کنید!فاکس نیوز امریکا گزارش کرده که ایرانیان برای فرار از ایران به خرید پاسپورت ( گذرنامه) های افغانستانی و عراقی روی آورده اند. 
این شبکه خبری در ادامه می نویسد:  نفوذ ایران در عراق و روابط آن کشور با مقام‌های دولتی عراق سبب شده تا با پرداخت‌های مالی صورت گرفته تعداد قابل توجهی از ایرانیان گذرنامه‌های خارجی را خریداری کنند. یک مقام عراقی به "فاکس‌نیوز" گفته است که این گذرنامه برای عبور از ممنوعیت‌های امریکا عموما توسط بازرگانانی که می‌خواهند از تحریم‌های اقتصادی عبور کنند و با غرب تجارت داشته باشند خریداری می شود".
شبکه خبری "فاکس نیوز" در ادامه اشاره می کند که چندین مقام عراقی این موضوع را رد کرده‌اند که گذرنامه‌ای از طریق مقام‌های دولتی و کارمندان برای ایرانیان صادر شده باشد. این مقام عراقی می‌گوید: "گذرنامه‌های عراقی با ضریب امنیتی بالایی صادر می‌شوند و غیرممکن است گذرنامه‌های جعلی را از طریق نهادهای دولتی و یا ماموران دولتی صادر کرده باشند. این غیر ممکن است. ما قرنیه چشم را کنترل می‌کنیم و اثر انگشت افراد را می‌گیریم. با این حال، معتقدم که ممکن است گذرنامه‌ها جعل شده باشند. اگر کسی گذرنامه خود را گم کرده باشد یا گذرنامه دزدیده شده باشد ممکن است که احتمال جعل شدن آن وجود داشته باشد. با این حال، این گذرنامه‌ها از طریق قانونی صادر نشده‌اند".

فاکس نیوز اما می‌نویسد عراق تنها کشوری در همسایگی ایران نیست که ایرانیان در حال کسب گذرنامه‌اش هستند. این شبکه خبری در ادامه می‌نویسد به گفته یکی از مقام‌های دولتی افغانستان، این مسئله بیشتر در ولایت مرزی هرات مشهود است که در آنجا کارت‌های شناسایی ملی به راحتی در بازار سیاه یا از طریق کانال‌های غیرقانونی خریداری می‌شوند و بدین ترتیب می‌توان گذرنامه‌های جعلی را خریداری کرد. یکی از مقام‌های افغان می‌گوید که ایرانیان مبلغ پنج تا ده هزار دلار برای خرید اسناد مورد نیاز خود را ارائه می‌کنند. آنان در ابتدا کارت شناسایی ملی را خریداری کرده تا پس از آن بتوانند درخواست دریافت پاسپورت دوم را ارائه دهند.