-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ شهریور ۱۳, سه‌شنبه

احتمال جرقه یک جنگ فراگیر میان چند کشور در سوریه

احتمال وقوع یک نبرد فراگیر بین چند کشور بر سر شهر مرزی ادلب سوریه قوت گرفته است. وزیر خارجه ایران و همچنان وزیر دفاع آن کشور به دمشق رفته اند و ناو های عظیم الجثه روسیه و امریکا در بستر های بحری پرسه می زنند. ده ها هزار شبه نظامی داعش و جبهه النصره تحت حمایت امریکا در ادلب گیر افتاده اند. پاکسازی ادلب، حضور امریکا در سوریه را خاتمه می دهد و تهدید آشکاری برعلیه ترکیه خواهد بود. سوال مهم این است که داروندار جنگی و نفرات داعش و النصره به کجا خواهند رفت؟ آیا پایان کار جنگ روسیه متصور هست؟
درچنین فضای حساس، آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل روز دوشنبه گفت مواضع نظامی ایران در خاک عراق که از سوی اسرائیل مشکوک ارزیابی شوند، ممکن است هدف حملات هوایی قرار گیرند، همانگونه که اسرائیل مواضع نظامی ایران در سوریه را هدف قرار داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز لیبرمن همچنین تصریح کرد: «ما در آنچه در سوریه اتفاق می‌افتد و همچنین تحرکات ایران در سوریه را به دقت دنبال می‌کنیم، اما خود را تنها به سوریه محدود نخواهیم کرد. این مسئله باید روشن باشد.»