-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ شهریور ۱۰, شنبه

فرهنگ انگل هایی که دالر به باد می دهند!

مرز میان اسلام، خدا و «کافراندرونی» در کجاست؟ده بار از آن راه بر آن خانه برفتند

وقتی از هزینه گزاف رفتن به حج انتقاد می‌شود، جوابش را برچسپ، توهین و دشنام میدهند که مثلاً در افغانستان صدها رسم ناپسند وجود دارد که هم پول زیادی در آن هدر میرود و هم مردم را به انحراف هدایت می‌کند، چرا از آن انتقاد نمی‌کنید، اما آمده به بنای پنجم دین شرک قائل می‌شوید؟!
حقیقت این است که مصارف گزاف تحت هیچ عنوانی توجیه ندارد، اما اگر این مصارف گزاف و کاملا بی‌رویه به نام دین صورت بگیرد، آنزمان گسترۀ مشکل‌آفرینی آن وسیع‌تر شده و خود به عیب بزرگ تبدیل می‌شود.

من با نفس رفتن به حج اصلاً مشکلی ندارم و شکی هم وجود ندارد کسانی که به خدا ایمان دارند، با رفتن به حج دستکم آرامش روانی کسب می‌کنند و تحول مثبت در رفتار و نگرش‌شان به وجود میاید، اما مشکل زمانی به وجود میاید که این اصل "شناخت خدا" با ریا جای عوض می‌کند و هرکسی به اندازه دانش و جهان‌بینی خود از قرآن و حدیث تفسیر ارایه می‌دارد.

هم‌اکنون بالاتر از پنجاه درصد مردم افغانستان زیر خط فقر زندگی می‌کنند، به این معنا که از هردو خانواده، یک خانواده غذایی برای خوردن ندارند. اکثر کشورهای اسلامی از لحاظ اقتصادی وضعیت مشابهی با افغانستان دارند، اما همین کشورها سالانه بالاتر از 12 میلیارد دالر به بهانه ادای مراسم حج به جیب شیخ های عرب میریزند.
عربستان هم این مبلغ را برای حمایت از کشورهای اسلامی و ملت های جنگ زده و گرسنه، نه، بلکه برای تمویل تروریزم و خرید اسلحه و راه اندازی جنگ های نیابتی در کشورهای یمن، سوریه و افغانستان استفاده می‌کند.
آیا کسی که شناخت درستی از خدا داشته باشد و تفسیر واقعی از قرآن، حاضر است همچین مبلغی را برای عربستان بپردازد و سند کشتار خود و اقاربش را امضا کند؟ آیا دین اسلام همچین چیزی را توجیه می‌کند؟ 

از عیش‌و‌نوش و خوش‌گذرانی‌ شهزاده های عرب بگذریم که از پول حج مسلمانان چهارآتشه برای خود شش و هفت زن میگیرند و کمُدهای طلایی می‌سازند.
بعد همین حجاج پس از ادای حج با افتخار میایند جشن و پایکوبی راه میاندازند، بر سر گرده‌های مردم سوار می‌شوند و ادعای اربابی می‌کنند، انگار پیام خدا را آورده اند!

بدتر اینجا است که اکثر این افراد اهل منطق و استدلال نیستند، از سطح پایین دانش و فرهنگ برخوردار هستند، دشمنی عجیبی با توسعه و مدنیت دارند و هرگاه پای منطق به میان آید، پشت سنگر احساسات دینی جبهه می‌گیرند و دیگران را تکفیر می‌کنند. ممکن است به این باور هستند که با پوشانیدن صورت مسأله، دین و باورهای اسلامی را حفاظت و تقویت می‌کنند، در حالیکه تاثیر کاملاً برعکس می گذارد.

حمید فرهادی